هنر و تجربه: عاطفه خادم‌الرضا نویسنده، تدوین‌گر و کارگردان فیلم کوتاه «طنین» در گفت‌‍وگو با هنر و تجربه داشتن نگاهی و  متفاوت را لازمه تجربه‌گرایی در فیلم‌سازی می‌داند. «طنین» در حال حاضر در سانس فیلم‌های کوتاه تجربی روز اکران می‌شود.

او از لحظه شکل‌گیری ایده و مسیر ساخت فیلم خود می‌گوید: « ایده اولیه داستان از یک جمله شروع شد: بی‌آن‌که بدانیم لحظات را با کسی دیگر، در جایی دیگر شریک هستیم. ممکن است آدم‌ها در نقاط مختلف دنیا دارند یک حس مشترک را تجربه می‌کنند. همین باعث شد به این طرح فکر کنم که دو آدم  که هرجفتشان تنها هستند و لحظاتی مشابه را تجربه می‌کنند.. این‌ تنهایی‌ها وقتی کنار هم قرار بگیرند، دیگر تنهایی معنا نمی‌شود. انگار در یک مکان و یک زمان‌اند و با یکدیگر معاشرت دارند. این طرح سبب شد که دست به ساختن این فیلم که ساختاری تجربی دارد، بزنم.» خادم‌الرضا در ادامه‌ می‌گوید: «فکرهای بیشتری برای این فیلم داشتم. منتها به دلیل بودجه کم فیلم مجبور شدم آن را در ساده‌ترین حالت ممکن اجرایی کنم. به هرحال از نظر تجربی برای خود من اتفاقات جالبی افتاد. این‌که در دو لوکیشن متفاوت، در دو روز متفاوت، از دو بازیگری که یک‌دیگر را ندیده‌اند فیلم‌برداری کنم برایم بسیار جالب بود. تصویربرداری فیلم ۲ روز طول کشید و تدوین آن نیز چیزی حدود ۲ هفته زمان برد. تقریبا همه گروهم را دوستانم تشکیل می‌دادند. از همه ‌آن‌ها تشکر می‌کنم چرا که فیلم‌برداری در بحبوحه انتخابات بود و بچه‌ها از دل و جان با من هم‌کاری کردند تا فیلم‌ خود را بسازم.»

از نظر خادم‌الرضا فیلم‌ساز تجربه‌گرا باید منظر دیدی متفاوت داشته باشد: « برای هر تجربه نو نگاهی متفاوت مورد نیاز است. باید فکری خلاق داشت. برای خلاقیت هیچ فرمول خاصی وجود ندارد و نمی‌توان گفت حتما با یک روش می‌شود به تجربه‌گرایی رسید. در کنار فیلم ساختن باید زیاد دید و زیاد مطالعه کرد تا که تجربیات قبلی تکرار نشود. در این صورت می‌توان متفاوت نیز فکر کرد.»

کارگردان طنین اکران فیلم‌های کوتاه تجربی در گروه هنر و تجربه را امکانی بزرگ می‌شمارد: «خیلی خوش‌حالم که گروه هنر و تجربه به وجود آمده است. خوش‌حال از این که این گروه  فیلم‌های کوتاه تجربی را در کنار یک‌دیگر پخش می‌کند. باید بگویم برای کسانی که به صورت تجربی فیلم کوتاه می‌سازند و در این حیطه فعالیت‌ می‌کنند فرصت بسیار خوبی فراهم شده است. این اتفاق در سینمای تجربی ایران حقیقتا قدمی رو به جلو به حساب می‌آید. ما از خیلی سال‌ قبل‌تر برای داشتن چنین گروهی تلاش کرده‌ایم تا روزی آن را داشته باشیم. حالا که این اتفاق رخ داده است به عنوان یک فیلم‌ساز واقعا احساس خوب و خوشایندی دارم. از آن‌جا که رسانه‌ای هم‌چون تلویزیون امکان پخش فیلم‌های کوتاه تجربی را نمی‌دهد و این فیلم‌ها در جشنواره‌ها نیز اکران‌های معدودی دارند، تشکیل گروه هنر و تجربه برای هرفیلم‌سازی، خصوصا فیلم‌سازان تجربه‌گرا امکان بزرگی است.»

فیلم کوتاه خادم‌الرضا هم‌اکنون در کنار ۸فیلم کوتاه از کارگردانان دیگر در حال اکران است. خادم‌الرضا انتظار دارد که فیلمش در شرایط خوبی نمایش داده شود: « حتما تنها انتظاری که به عنوان یک فیلم‌ساز از گروه هنر و تجربه دارم این است که وقتی فیلم‌های کوتاه پشت سر هم نمایش داده می‌شود، رنگ و نور همه فیلم‌ها یک‌دست تنظیم شود و برای اصلاح هر فیلم به شکل جداگانه زمان صرف شود.»

«طنین» پیش از این در جشنواره بیست‌وششم فیلم کوتاه تهران جایزه بهترین تدوین را از آن خود کرده است. این فیلم هم‌چنین در جشنواره «طریقت» برنده جایزه بهترین فیلم تجربی شده است. کارگردان طنین از کمبود توجه به سینماگران مستقل می‌گوید: «باید به فیلم‌های تجربی بیش از این‌ها بها داده شود. متاسفانه در سال‌های اخیر «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی»  و «جشنواره فیلم کوتاه تهران» تمرکز خود را بر روی سوژه‌های مناسبتی گذاشته‌اند و برای فیلم‌سازان مستقل این فرصت کم‌تر فراهم شده است که بتوانند تهیه‌کنندگی فیلم‌های خود را به آن‌ها بسپارند. خوب است دوباره به فیلم‌های مستقل توجه شود.»