هنر و تجربه – علیرضاکیانی: محمد نجاریان داریان، کارگران فیلم کوتاه «فردا صبح» است که هم‌اکنون در گروه هنروتجربه به همراه‌ چند فیلم کوتاه دیگر در حال اکران است. نجاریان داریان متولد سال ۱۳۶۸ در تهران است و فارغ‌التحصیل کارشناسی سینما با گرایش تدوین و دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشکده سینما-تئاتر دانشگاه هنر است. این عضو انجمن فیلم کوتاه ایران(ایسفا)، اولین فیلم کوتاه خود را در گروه هنروتجربه به نمایش در آورده است.
کارگردان فیلم کوتاه «فردا صبح» از تجربه اکران نخستین فیلم خود در گروه هنروتجربه می‌گوید: «جز اولین کارگردان‌هایی بودم که فیلم خود را به گروه هنروتجربه آوردم و تقاضای اکران کردم. البته فیلم ابتدا در فهرست اولیه اکران این گروه حضور داشت، منتها با تغییر برنامه، زمان اکران نیز عوض شد و به امروز موکول شده است.»
او با ابراز خرسندی از این‌که «فردا صبح» در گروه هنروتجربه نوبت اکران گرفته است، ادامه می‌دهد: «بدون اینکه از ماجرا خبر داشته باشم، یک روز پشت یک مجله آگهی فراخوان هنروتجربه را دیدم و بدون اینکه امیدی به این قضیه داشته باشم فیلم را فرستادم. هنوز که هنوز است باورش برایم سخت است که فیلم کوتاه من این‌قدر راحت به اکران برسد. باید خیلی خوش‌شانس بوده باشم.»
نجاریان داریان درباره شکل‌گیری ایده اولیه «فردا صبح» توضیح می‌دهد: «ایده اولین این فیلم از قصه‌ نگهبان استخری شروع شد که کلیدش در آب می‌افتد. او شنا بلد نیست و نمی‌تواند کلیدش را از آب بیرون بیاورد. رفته رفته دو شخصیت دیگر نیز به قصه اضافه شدند و کم‌کم نسخه اولیه فیلم‌‍نامه شکل گرفت و پس از مدتی ساخت فیلم را در پیش گرفتیم. ایده ابتدایی از خود من بود و فیلم‌نامه را سمیرا نوروزناصری نوشت.»
او با اشاره به اینکه «فردا صبح» اولین فیلمی است که ساخته است، می‌گوید: «گروهی که برای ساخت این فیلم مرا همراهی کردند، ترکیبی از از دوستان هم‌دانشگاهی‌ و هم‌دوره‌ای‌هایم بود. البته دوستانی از سینمای حرفه‌ای نیز در ادامه به ما یاری رساندند.»
کارگردان این فیلم با اشاره به اینکه نوشتن فیلم‌نامه خیلی بیش‌تر از آن‌که باید زمان برد، می‌گوید: حدودا ۵-۶ ماه درگیر نوشتن آن بودیم. پیش‌تولید و فیلم‌برداری فیلم چندان زمان نبرد و نهایتا در ۲هفته جمع شد. اما مراحل پس از تولید نیز طولانی شد. نهایتا هم نسخه اولیه فیلم که تدوین شده بود را دوست نداشتم و مطابق با آن‌چه می‌خواستم در نیامد. و به همین خاطر مراحل پس از تولید کمی بیش‌تر از حد انتظار از ما زمان گرفت. در آخر یک روزبهرام دهقانی با من دعوا کرد که چرا فیلم‌ات را تمام نمی‌کنی و آن را نیمه‌کاره رها کرده‌ای. من هم به خودم آمدم و دستی به سر و روی فیلم کشیدم و کارهای آن را تمام کردم. به طور کلی ۷-۸ماه پس از فیلم‌برداری نیز درگیر فیلم بودم.»
نجاریان داریان درباره مضمون و حرف اصلی فیلم این‌چنین توضیح می‌دهد: «همه آدم‌ها در هر طبقه و قشری که باشند، دچار روزمرگی و ملال ناشی از آن‌اند. شخصیت‌های دکتر، مسافرکش و نگهبان در این فیلم هریک به نوعی اسیر این اتفاق همگا‌نی شده‌اند.»
او در ادامه‌ می‌گوید: «نریشن انتهای فیلم نیز به نوعی پایان‌بندی فیلم است و حرف اصلی «فردا صبح» را می‌گوید. ۵ مدل متفاوت از این نریشن را نوشته بودم و حتی شکل اجرایی‌شان نیز با یکدیگر فرق می‌کرد. در نهایت پس از امتحان مدل‌های مختلف به این جمع‌بندی فعلی رسیدیم.»
نجاریان داریان ضمن تاکید بر اینکه باز هم به تجربه‌گرایی و ادامه فیلم‌سازی ادامه خواهد داد، می‌گوید: «در حال حاضر نیز مشغول نگارش فیلم‌نامه‌ای هستم که قرار است ساخت آن را در فصل بهار شروع کنم.»
او در پایان بار دیگر تشکیل گروه هنروتجربه را در سینمای ایران حرکتی بزرگ عنوان می‌کند و در ادامه می‌گوید: «این حرکت بزرگ امید را در فیلم‌سازان جوان بیش‌تر کرده و برای ما جوان‌ها جایی برای عرضه آثار باز کرده است. فیلم‌های ما دیگر می‌تواند جدای از نمایش در جشنواره‌ها تماشاگران بیشتری را داشته باشد.»
به گزارش هنروتجربه فیلم کوتاه «فردا صبح» که تاکنون در دهمین جشنواره‌ فیلم کوتاه نهال و سی‌ویکمین جشنواره فیلم‌ کوتاه تهران برنده جایزه ویژه هیات داوران شده‌ است از روز شنبه ۲۳ اسفند در گروه هنروتجربه در حال اکران است.