هنر و تجربه: هفته منتقدان جشنواره بین المللی کن که هدفش شناخت فیلم‌سازان مستعدی است که فیلم اول یا دوم خود را می‌سازند این بار با همکاری شرکت سونی برگزار می‌شود.

برنامه هفته منتقدان که به ریاست چارلز تیسون، کارگردان هنری برگزار می‌شود برای اولین بار از «پیتر سوشیتزکی» فیلم‌بردار تحسین شده در هیات داوری خود استفاده می‌کند. سوشیتزکی فیلمبرداری فیلم‌هایی چون «جنگ ستارگان»، «والنتینو» ،«قول‌های شرقی» و «نقشه‌های ستارگان» را در طول ۴۰ سال سابقه کاری‌اش برعهده داشته و اخیراً هم فیلم «پس از زمین» از او به نمایش درآمده‌است. او در گفت‌و‌گویی کوتاه اشاره کرده که در این برنامه کن «به دنبال داستان‌های قوی، روایت‌های داستانی و شخصیت‌ها و ایده‌های اریجینال» است.

در کنار سوشیتزکی ۷۳ ساله، «کاتل کیله‌ور» کارگردان فرانسوی، «آندرا پیکارد» برنامه‌ریز جشنواره فیلم تورنتو و «بوید ون هوویج» منتقد فیلم هم، در هیات داوری هفته منتقدان حضور دارند.

آینارا پارون از سونی در مورد اهداف هفته منتقدان گفت:«بسیار از همکاری با سونی در این بخش خرسندیم. می‌خواهیم که دیدگاه‌های هنری فیلم‌سازان جوان را از همان مراحل آغازین دوران کاری‌شان تشویق و ارتقا بدهیم و امکان دستیابی به نوآوری‌های بدیع را به آنها بدهیم.»

روز ۲۱ ماه می نیز در آخرین روز هفته منتقدان کن، سونی سمیناری آنلاین برگزار خواهد کرد که در آن سوشیتزکی در مورد فیلم‌ها و تجربیاتش به عنوان عضو هیات داوری صحبت می‌کند.

هیات داوری این بخش، سه جایزه اعطا می‌کند که یک جایزه در بخش کشف استعداد به بهترین فیلم کوتاه تقدیم می‌شود. شایان ذکر است که شصت و هشتمین دوره جشنواره کن از ۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد (۱۳ تا ۲۴ می) برگزار می‌شود.