هنر و تجربه:جایزه هنر و تجربه در بخش رقابتی سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر به بهترین آثار هنر و تجربه اهدا می‌شود.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر تاکنون بیش از ۳۰۰ اثر به دبیرخانه بخش بین‌الملل این جشنواره ارائه شده‌است که این آثار در دو بخش رقابتی و غیررقابتی جشنواره حضور دارند. بخش رقابتی شامل سینمای سعادت (سینمای جهان) و جلوه‌گاه شرق (سینمای آسیا و جهان اسلام) و جایزه هنر و تجربه و بخش غیررقابتی شامل بخش‌هایی از جمله؛‌ چشم انداز سینمای روز چین ،‌ چشم انداز سینمای روز ترکیه ،‌ نمایش ویژه فیلم‌های روز جهان، سینما حقیقت،‌ آثار کوتاه، فرانچسکو رزی: منتقد و متعهد، نام‌آوران بین الملل سینمای ایران و کارگاه‌های کیارستمی در خارج از کشور است.

در این دوره از جشنواره فیلم فجر که برای نخستین بار بخش بین الملل آن به صورت جداگانه برگزار می‌شود، فیلم‌هایی از کشورهای اتریش، آلمان،‌ سوییس، فرانسه، بریتانیا، ایرلند، آمریکا، بلژیک، ایتالیا، ترکیه، هند، ژاپن، تاجیسکستان، مالزی، کانادا، نروژ، فلسطین، بلغارستان، هلند، اسکاتلند، الجزایر، افغانستان، یونان، تایلند، آرژانتین، عراق، سوئد، تایوان، و … شرکت کرده‌اند و سعی بر آن است تا در هر بخش ترکیبی از داوران ایرانی و خارجی به قضاوت فیلم‌ها بپردازند.

بخش بین الملل سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ اردیبهشت ماه در تهران برگزار می‌شود. امسال برای نخستین بار  بخش بین الملل جشنواره  از بخش ملی منفک شده‌است.