هنر و تجربه: چهار کارگاه بازیگری، فیلم‌نامه‌نویسی، کارگردانی و مستندسازی در نخستین جشنواره فیلم کوتاه سما برگزار می‌شوند. این چهار کارگاه را به ترتیب شهاب حسینی، رسول صدرعاملی، بهروز افخمی و مهرداد اسکویی اجرا می‌کنند. نخستین جشنواره فیلم کوتاه سما با موضوع «سبک زندگی ایرانی و اسلامی از تاریخ ۲۲ تا ۲۷ فروردین در سینما فلسطین برگزار می‌شود. متولی این جشنواره موسسه شهید آوینی است و مجتبی امینی عهده‌دار دبیری مجموعه است.
نخستین کارگاه این جشنواره در تاریخ یکشنبه ۲۳ فروردین کارگاه بازیگری با حضور شهاب حسینی است و روز ۲۴ فروردین شیوه‌های مستندسازی توسط مهرداد اسکویی تدریس خواهد شد. مهرداد اسکویی مستندساز و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با سایت هنر و تجربه در مورد موضوع این کارگاه و شرایط آن گفت: « عنوان این کارگاه در خبرها شیوه‌های مستندسازی عنوان شده است اما با توجه به مدت زمان کوتاه کارگاه تصمیم دارم روی ایده پردازی و پیش‌نویس فیلم‌نامه مستند کار کنم و این‌که یک فیلم‌ساز مستند چطور باید طرحش را ارائه بدهد و در عین حال چطور می‌تواند ایده‌اش را گسترش بدهد.» کارگاه مستند روز ۲۴ فروردین در مدت دوساعت در سینما فلسطین برگزار می‌شود. مهرداد اسکویی که این روزها سه فیلم مستند به نام‌های «رویاهای دم صبح»، «آسمان تنها» و «لطف خاص خدا» را در مرحله تدوین دارد، شرکت کنندگان این کارگاه را ترکیبی از فیلم‌سازانی که در جشنواره فیلم دارند و علاقمندان جدی مستند که درگیر فیلم‌سازی هستند، ذکر می‌کند.
نخستین جشنواره سما در سه بخش ملی، نسل نو و فیلم‌نامه برگزار می‌شود که بخش ملی شامل سه بخش داستانی، پویانمایی و مستند است و در بخش نسل نو آثار متعلق به فیلم‌سازان فیلم اولی که اکثرا از بین دانشجویان رشته سینما هستند، شرکت دارند. «بی‌بی تولدت مبارک» ساخته حامد نوبری، «خونمردگی» محمد کارت، «ناگهان تو گم شدی» از مهدی باقری از فیلم‌های شرکت‌کننده در بخش مستند ملی هستند. بیست فیلم دربخش مستند و بیست فیلم در بخش پویانمایی انتخاب شده‌اند. بزرگداشت مجتبی راعی و مرحوم رسول ملاقلی‌پور از بخش‌های دیگر این جشنواره خواهند بود.