هنر و تجربه:کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی در حاشیه  سی‌و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر با حضور اساتید بین المللی و سینماگران برگزار می‌شود.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر، ۴ کارگاه تخصصی قرار است در حاشیه بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر برگزار شود. به گفته سعید نوری ، مدیر بخش نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی جزییات این رویدادها به شرح زیر است.
کارگاه «تولید مشترک، اصول و روش ها» توسط مدرس دکتر پیت برایان ریو از کشور نیوزلند که در کمپانی تو درگنز اینترتینمنت در زمینه تولید سینمایی فعال است.
دکتر برایان ریو بیش از سی سال در زمینه سینما فعالیت داشته است. او بنیانگذار موسسه «اوریجینال کات» است. این کارگاه در روز ششم اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.
کارگاه «ایده پردازی » با حضور مدرس کانادایی جن میلر از کمپانی لونبی هلدینگز برگزار می‌شود. میلر مشاور، مدرس، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده است و به عنوان سفیر رسانه کانادا به سراسر دنیا سفر می‌کند و به دنبال استعدادها و ایده‌های نو با فیلم‌سازان و سینماگران تعامل می‌کند. این کارگاه در روزهای هفتم و هشتم اردیبهشت برگزار می‌شود.
کارگاه «اصول کارگردانی و هدایت بازیگران» توسط کارگردان، تهیه کننده و فیلم‌نامه نویس به‌نام لهستانی کریستف زانوسی برگزار خواهد شد. زمان برگزاری این کارگاه نهم اردیبهشت ماه است.
کارگاه« اصول حرکات رزمی و اجرای صحنه های اکشن» با حضور استنلی تانگ کارگردان، تهیه کننده، طراح حرکات، فیلم‌نامه نویس اهل هنگ کنگ برگزار می‌شود.
اولین فیلم آمریکایی تانگ «جنجال در برانکس» با بازی جکی چان است. تانگ به تازگی برنده جایزه اسب طلایی چین شد. این کارگاه نیز دهم اردیبهشت برگزار خواهد شد.
کارگاه ” اصول و اجرای CGI” توسط لوالوآ برتراند از کشور فرانسه برگزار می‌شود. این مدرس از کمپانی جاست فوئل و مدمن فیلمز در زمینه جلوه‌های بصری، تهیه کنندگی و مدیریت تولید فعالیت دارد. زمان برگزاری این کارگاه ۱۱ اردیبهشت ماه است.
بخش بین الملل سی‌و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ اردیبهشت ماه امسال در تهران برگزار می‌شود. این نخستین باری است که بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر به صورت جداگانه برپا می‌شود.