هنر و تجربه : پرویز پرستویی درباره «مردی که اسب شد» به کارگردانی امیر ثقفی یادداشتی نوشته است.

پرستویی پرستویی که سابقه حضور در فیلم‌های تجربی و همکاری با جوانان را دارد در این یادداشت آورده است:«طبعا به واسطه سابقه حضورم در سینما، آثار همکارانم را پی‌گیری می‌کنم خصوصا نسل جوانی که وارد عرصه بازیگری و کارگردانی می‌شوند و تازه نفس‌های این حرفه محسوب می‌شوند.خوشحالم که طی چند سال گذشته شاهد بروز و ظهور یکی از همین جوان‌های خلاق و با استعداد بودم.

امیر ثقفی از جمله کارگردان‌هایی است که عاشق سینما است و آن‌قدر عاشق،که دنیای شخصی خودش را جدا از شرایط اجتماع نمی‌بیند و به دور از حواشی سینما که گاهی برای بسیاری بازدارنده است مسیرش را ادامه می‌دهد و به معنی واقعی مسئله او سینما است.

آشنایی من با این جوان خوش ذوق،پیش از هر چیز به واسطه حضور پدر هنرمندش در سینما بود و بعد رصد کردن آثار امیر ثقفی جوان.حتی پیشنهادی هم برای حضور در فیلم دوم او«همه چیز برای فروش»داشتم که متاسفانه اتفاق نیفتاد.از همان ابتدا نیز مشخص بود جوانی قدم در سینما گذاشته است که سبک و سیاق خاص خودش را دارد.

اما قطعا دیدن فیلم اخیر او«مردی که اسب شد»برایم حیرت‌آور بود.پیش از دیدن این فیلم تنها عکسی از آن را دیدم و بدون اینکه از قصه فیلم با خبر باشم با دیدن همان عکس احساس کردم هیبت آدم‌ها در این فیلم چقدر غریب و خاص است و با دیدن فیلم خاص بودن آن را بیشتر درک کردم.با خودم فکر کردم فیلمی که بتواند حتی در یک فریم عکس مخاطب را درگیر کند و تخیل آدمی را به کار بیندازد قطعا فیلم ارزشمندی است و همین‌گونه بود.

امیر ثقفی کارگردان بی ادعایی است و با شناختی که نسبت به خودش و آثارش دارم یقین دارم که جایش را در سینما باز تر خواهد کرد.امیر ثقفی عاشق حرفه‌اش است و همه می‌دانیم مادامی که عاشق نباشی،موفقیت نیز امری محال می‌شود.امیر ثقفی عاشق سینما است.»