هنر و تجربه: نشریه معتبر ورایتی، در کمتر از سه هفته مانده به آغاز بخش بین المللی جشنواره  فجر، به این رویداد سینمایی توجه نشان داده است. در گزارشی که نیک ویوارلی در ورایتی نوشته ، آورده است که جشنواره بین المللی فیلم فجر ساختار خود را تغییر داده و تلاش دارد تا پای فیلم‌ها و فیلم‌سازهای شناخته شده جهانی را به این رخداد بکشاند.

در این گزارش نوشته شده که بعد از توافق هسته‌ای ایران و آمریکا که می‌تواند منجر به برداشته شدن تحریم‌ها شود، سازمان سینمایی ایران دو کنفرانس مطبوعاتی برگزار و اعلام کرد که جشنواره فیلم فجر برای اولین بار، بخش مجزا و مخصوص بین الملل برگزار می‌کند و فیلم‌هایی از سراسر دنیا را به نمایش درمی‌آورد. ورایتی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط «استنلی تانگ» کارگردان فیلم‌های اکشن هنگ کنگی، «کریستف زانوسی» کارگردان مطرح لهستانی، «پیت ریو» تهیه کننده فیلم‌ و «برتران لوالوآ» متخصص جلوه‌های ویژه در طول جشنواره و همچنین بررسی سینمای فرانچسکو رزی، کارگردان نئورئالیست ایتالیایی که سال پیش از دنیا رفت، خبر داده است.

در وب‌سایت ورایتی بخشی از گفت و گوی شهاب حسینی (که او را بازیگر فیلم اسکار گرفته «جدایی نادر از سیمین» معرفی کرده) با سایت رسمی جشنواره فجر نیز آورده شده است؛ بخش‌هایی که شهاب حسینی گفته:«در سالهای گذشته بخش ملی و بین المللی جشنواره فجر به طور هم‌زمان برگزار می‌شد و باعث می‌شد تا  بخش همه بین‌الملل را نادیده بگیرند  و این بخش به نوعی مهجور مانده بود.»

در بخش دیگری از این گزارش نوشته شده: «یکی دیگر از تغییرات این جشنواره این است که دیگر توسط بنیاد سینمایی فارابی برگزار نمی‌شود و هم اکنون، سازمان سینمایی به ریاست حجت الله ایوبی مسئولیت اجرای آن را برعهده دارد. نکته جالب این است که جشنواره بین المللی در دو بخش سینمای آسیا و دیگر مناطق جهان، موضوعاتی همچون عدالت، صلح، بیداری اسلامی، ضد خشونت گرایی و رادیکالیسم، ارزش‌های دینی و اخلاقی، اهمیت خانواده، تنوع فرهنگی و همنوع دوستی و ازش‌های انسانی را معیار پذیرش فیلم‌ها اعلام کرده است. فستیوال فجر، هم‌چون سالهای گذشته بازار فیلم بین المللی هم دارد.»

در انتهای این گزارش هم ورایتی خاطرنشان کرده که: « با توجه به سیگنال‌ها و سیاست‌های تشویقی حسن روحانی رئیس جمهور ایران نسبت به جامعه سینمایی کشور ایران، در سال گذشته حدود ۲۴۰ مهمان خارجی شامل خریداران، فروشندگان و برنامه ریزان جشنواره‌ها راهی فستیوال فجر شدند؛ البته این جشنواره هنوز برای برقراری ارتباط با سینمای جهان، جای کار دارد».

گفتنی است بخش بین المللی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ اردیبهشت ماه در پردیس ملت تهران برگزار خواهد شد.