هنر و تجربه :وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در خانه سینما و دیدار نوروزی با سینماگران تاکید کرد روزگاری که عده‌ای به دنبال تعطیلی خانه سینما بودند، گذشته است.

 علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار نوروزی با اهالی سینما که عصر شنبه ۲۲ فروردین در خانه سینما برگزار شد با تبریک سال نو گفت:فقط برای دیدار با هنرمندان آمدم و قصد صحبت نداشتم، چون همیشه پیش از صحبت حتما باید فکر کنم و چند محور را یادداشت کنم اما حیفم آمد این فرصت را از دست بدهم. خوشبختانه امروز در سینمای ایران فضای سالم و آرامش بخشی به وجود آمده که همه علاقمندان به سینما بدون دغدغه و نگرانی کار و فعالیت می کنند. دستگاه متولی سینما با مدیریت حجت الله ایوبی و همکاران او با عشق و علاقه به هنرمندان و سینماگران کار در حوزه سینما را ادامه می‌دهند و بی‌شک شما سینماگران نیز این احساس و عشق وافر را درک کرده‌اید.

وی ادامه داد: خوشحالیم شرایط گذشته را پشت سر گذاشته و دغدغه های قدیمی مرتفع شده است و امروز در خانه ای حضور داریم که زمانی مهر و موم شده بود و برخی فکر می‌کردند می‌توانند این خانه را تعطیل کنند اما امروز جلسات مختلف و مکرری در خانه سینما برگزار می‌شود و شما در خانه خودتان هستید. ما افتخار می‌کنیم که امروز مهمان شما در این خانه هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره نحوا حضور دولت در سینما گفت : از نظر قانونی آمادگی داریم تا قوانین و مصوبات دولت را پیگیری کرده و حدود مرزها بین حوزه حاکمیتی، صنوف و بخش خصوصی را مشخص کنیم. دولت پیش از این هم تاکید کرده بود که وظیفه سیاستگذاری، حمایتی و نظارتی دارد و کار را برعهده بخش خصوصی و اصناف می گذارد همان‌طور که این مساله در حوزه برگزاری نمایشگاه کتاب رخ داده و ناشران آن را برگزار می‌کنند.

جنتی اضافه کرد: هرچقدر خود شما تلاش کنید ما آمادگی داریم تا این مسئولیت‌ها را به شما بسپاریم. بیش از هر چیز خوشحال هستیم که در سینمای ایران سرمایه بزرگ انسانی وجود دارد و تجربه ۴۰ ساله پیشکسوتان که هر کدام یک سرمایه ملی بزرگ برای کشور هستند می‌تواند  مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به تربیت نسل جوان در سینمای ایران گفت: ما باید تلاش کنیم نسل جوان را آموزش دهیم و با کار حرفه ای آشنا کنیم. در مدرسه ملی سینما شما سینماگران می‌توانید به عنوان استاد حضور داشته باشید و نسل آینده سینمای ایران را آموزش دهید تا سینمای ما با قدرت بیشتری در جهان مطرح شود و فیلم‌هایمان در بازار جهانی مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: ما باید تمام تلاش خود را در جهت رشد کیفی و کمی فیلم‌ها انجام دهیم. متاسفانه یکی از مشکلات سینمای ایران سوژه و فیلمنامه است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. البته ما سینماگران برجسته‌ای داریم که می‌توانند هر فیلمنامه‌ای را به یک فیلم خوب تبدیل کنند اما در حوزه نگارش فیلمنامه و انتخاب سوژه باید تلاش بیشتری بکنیم.

جنتی در پایان با اشاره به نیاز جامعه به شادی توضیح داد: ما نیاز داریم تا فیلم‌های شادی آفرین در سینما ساخته شود و روحیه جامعه و جوانان به سمت و سوی کار و توسعه فضای کاری و کارآفرینی سوق پیدا کند. همه ما باید دست به دست هم دهیم تا این راه را ادامه دهیم و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که امسال را سال همدلی و همزبانی مردم و دولت نامیده‌اند امیدوارم این همدلی و همزبانی نه تنها میان دولت و ملت بلکه میان اقشار مختلف جامعه نیز ایجاد شود.