هنر و تجربه: فیلم‌سازان اروپایی نامداری هم‌چون «کن لوچ»، «میشل هازاناویسوس»، «ویم وندرس»، «پائولو سورنتینو»، «عبدالرحمن سیساکو» به اقدام جدید کمیسیون اروپا که تصمیم دارد قانون کپی رایت را با قانونی تحت عنوان «بازار واحد دیجیتال» عوض کند، اعتراض کردند.
حدود ۲۰ کارگردان جهانی به اتفاق هم، اعتراض خود به پیشنهاد کمیسیون اروپا برای تعویض قانون کپی رایت فعلی با بازار واحد دیجیتال را علنی کردند؛ قانونی که باعث می‌شود آثار سمعی بصری و نمایشی در صورت داشتن مجوز مخصوص، در سطح اروپا به صورت آزاد پخش شوند. فیلم‌سازان مورد نظر بر این باورند که این قانون، مالکیت و انحصار منطقه‌ای صاحبان آثار را از بین می‌برد و کاملاً به سود پلتفرم‌های بین منطقه‌ای مانند نت‌فلیکس و گوگل تمام می‌شود.
کنار گذاشتن قانون فعلی کپی رایت، می‌تواند به سیستم اقتصادی‌ای که باعث شده فرهنگ و صنعت فیلم‌سازی از اروپا عبور کرده و به رشد و شکوفایی برسد نیز ضربه بزند.
در بیانیه‌ای که این فیلم‌سازان منتشر کرده‌اند آمده :«فیلم‌های ما فرمی از امیدبخشی هستند و نقش کوچک اما تأثیرگذاری در شکل گیری هویت اروپا داشته‌اند….. سینما و فیلم‌های ما می‌توانند باعث به وجود آمدن کورسویی امید شوند». آنها در نامه‌ای سرگشاده به مقامات دولتی اروپا و سازمان‌های ملی فیلم، بر لزوم سرمایه گذاری برای دیجیتال کردن سالن‌های مخصوص نمایش فیلم‌های هنری و نیاز به اجرای قوانین متعادل و یکسان در قبال «غول‌های اینترنتی» مانند نت‌فلیکس بر سر مقررات و وظایف مالی و پرداخت سهم خود به فیلم‌ساران هم تاکید کرده‌اند. اهمیت نقش شبکه‌های پخش دولتی در سرمایه گذاری روی فیلم‌های اروپایی و راه اندازی یک پلتفرم دیجیتال اروپایی برای ارائه فیلم‌های هنری و تجربی نیز از دیگر مواردی است که این فیلم‌سازان در بیانیه خود به آن اشاره کرده‌اند.

منبع: ورایتی