هنر و تجربه: «ماهی و گربه» در دانشگاه UCLA ایالت کالیفرنیا آمریکا به نمایش می‌آید.
نمایش‌های متعدد دانشگاهی ماهی و گربه از حدود یک ماه پیش در واشنگتن آغاز شد و در هیوستن تگزاس، بوستون و شیکاگو ادامه پیدا کرد و روز ۲۶ آوریل در دانشگاه یو.سی.ال.ای خاتمه می‌یابد.
موزه هنرهای زیبای این شهرها و دانشگاه‌های ایالتی بانی این نمایش‌ها بودند و فیلم در هر شهر دو نوبت نمایش داشته است. ماهی و گربه اولین‌بار در آمریکا در جشنواره فیلم نیویورک به نمایش درآمد و پس از آن در موزه موما در نیویورک پخش شد. جلسه پرسش و پاسخ فیلم در شیکاگو با حضور شهرام مکری و حمید نفیسی استاد سینما در دانشگاه‌های آمریکا برگزار شد. در پایان این دوره نمایش، نشان فیلم‌ساز برگزیده سال از طرف زنجیره موزه‌های هنر زیبا این ایالت‌ها به مکری اهدا شد.
شهرام مکری در گفتگو با سایت هنر و تجربه درباره جلسه پرسش و پاسخ در شیکاگو گفت: «دیوید بوردول منتقد نام‌آشنا نقدی بر بردمن ایناریتو نوشته و در این نقد از ماهی و گربه هم اسم برده است. به عنوان فیلمی که تمام آن در یک نما می‌گذرد. با حمید نفیسی درباره این تجربه و مفهوم پلان سکانس در سینما صحبت کردیم. همچنین از معنای ژانر در سینمای ایران حرف زدیم و این‌که چطور می‌توان ژانرها را در سینمای ایران بومی کرد.» مکری همچنین درباره کیفیت برگزاری این نمایش‌ها افزود: «میزبان اصلی مراسم موزه هنرهای زببای نیویورک بود که در هر شهری موزه هنرهای زیبای آن شهر سالنی را به نمایش ماهی و گربه اختصاص می‌داد. »
در طول یک‌ماه نمایش فیلم در آمریکا، نشریات «واشینگتن پست»، «نیویورک تایمز»، «شیکاگو ریدر» و «شیکاگوتایمز» با نوشتن مطالبی درباره فیلم و گفتگو با شهرام مکری به انعکاس اخبار این نمایش‌ها پرداختند. شهرام مکری که در طول این تور در جلسات گفت‌وگو با تماشاگران حضور داشت استقبال از فیلم را بسیار خوب و فضای موزه های هنر را برای اکران این فیلم، بسیار هوشمندانه توصیف کرد.

پخش بین الملل «ماهی وگربه» را که محصول «ایران نوین فیلم» است  محمد اطبایی برعهده دارد . اکران «ماهی و گربه» در گروه هنر وتجربه هم‌چنان ادامه دارد.

 

برچسب‌ها: