هنر و تجربه: آئین دیدار فیلم «صحنه‌های خارجی» شب گذشته ۲۲ فروردین ماه ۹۴ در محل موزه سینما برگزار شد. در این مراسم که از ساعت ۲۰٫۳۰ آغاز شد، به روال گذشته پوستر فیلم توسط حاضرین امضا شد و سپس فیلم به نمایش درآمد. فیلم از ۲۳ اسفند در سینماهای گروه هنر و تجربه اکران شده است.
‌صحنه‌های خارجی فیلمی است که اولین‌بار در جشنواره فجر سال ۸۳ به نمایش درآمد و بعد از ده سال سرانجام به اکران راه پیدا کرد. همین موضوع دست‌مایه یک شوخی بین کیوان کثیریان مجری جلسه و علی‌رضا رسولی‌نژاد قرار گرفت. رسولی‌نژاد آیین دیدار از فیلمش را عجیب‌ترین جلسه رونمایی تاریخ سینما خواند که ده سال بعد از ساخت فیلم صورت می‌گیرد.
رسولی‌نژاد در توضیح شرایط ساخت و نمایش فیلمش توضیح داد: «فیلم در جشنواره سال ۸۳ در دو بخش مهمان و فیلم‌های اول و دوم به نمایش درآمد. البته ما پروانه ساخت نداشتیم و فیلم را از ویدئو به ۳۵ میلیمتری تبدیل کردیم. فیلم با عوامل محدود و بودجه پائین ساخته شد و در طول این سال‌ها بخشی از عوامل فیلم مثل شایان و شارلین مهاجرت کرده‌اند و حالا در جلسه حضور ندارند. بازیگر نقش عموجان هم مثل سفری که در نقشش در فیلم به سرزمین‌های شمالی می‌کند، حالا هم در سفر است و خیلی دوست داشت در جلسه حضور داشته باشد.»
علیرضا رسولی‌نژاد در ادامه درخصوص نمایش فیلمش پس از ده سال و بحث‌های فیلم گفت: « جامعه تغییر زیاد کرده است اما بخشی از مباحث فیلم هنوز تازه‌اند. در این فیلم شما خیلی زیاد پیکان می‌بینید. امروز البته خوشبختانه ماشین‌های زیادی وارد بازار شده است. سلیقه معماری هم کمی بهتر شده. به هرحال باید مسائل و موارد مثبت را هم ببینیم و قدم‌هایی که رو به جلو هم برداشته شده است را مد نظر قراردهیم.» کارگردان فیلم صحنه‌های خارجی که فیلم مینور/ماژور را هم سال ۸۷ ساخته است درباره حضورهای جشنواره‌ای فیلم گفت: «صحنه‌های خارجی در جشنواره فیلم نانت هم به نمایش درآمد اما مشکلی که در ارتباط با جشنواره‌ها وجود داشت و هنوز هم وجود دارد این است که در طبقه‌بندی نوع فیلم نظر قطعی نمی‌توان داد که مستند است یا فیلم تجربی داستانی و اصلا فیلم هست یا نیست!»
رسولی‌نژاد در پایان از اصغر افضلی و احمد رسول‌زاده یاد کرد که اولی در صحنه‌ای از فیلم روی تصویر وودی آلن صحبت می‌کند و دومی راوی فیلم است. رسولی‌نژاد نقش این دو دوبلور را در فیلم بسیار مهم توصیف کرد و گفت دوست داشت این دو عزیز در قید حیات می‌بودند و در این جلسه حضور داشتند.
در پایان جلسه فیلم «صحنه‌های خارجی» برای حضار به نمایش درآمد.