هنر و تجربه: شهاب حسینی بازیگری است که در کارنامه بازیگری او حضور در آثار تجربه‌گرا و فیلم‌های اول به چشم می‌خورد. روز گذشته یکشنبه ۲۳ فروردین شهاب حسینی در حاشیه جشنواره فیلم کوتاه سما در سمینار بازیگری شرکت کرد و با علاقمندان به هنر بازیگری و فعالان فیلم کوتاه گفت‌وگو کرد.

جشنواره سما این روزها در سینما فلسطین تهران در حال برگزاری است و چهار کارگاه بازیگری، فیلم‌نامه‌نویسی، کارگردانی و تدوین از برنامه‌های این جشنواره هستند. جشنواره فیلم کوتاه سما به همت موسسه شهید آوینی برگزار می‌شود.
حسینی در این سمینار با اشاره به این‌که ا فیلم کوتاه را سازنده آینده سینمای ایران است عنوان داشت در عرصه فیلم کوتاه انرژی‌های بالقوه‌ای وجود دارد که اگر تجارب انتقال داده شود تاثیر دوچندانی خواهد داشت. این بازیگر سینما و تلویزیون ادامه داد: «انتقال مفهوم در فیلم کوتاه به معنای ارائه تجارب در زمان کم است و درست به همین دلیل است که می‌گویم فعالیت در عرصه فیلم کوتاه سخت است. با این اوصاف کسانی که فیلم کوتاه را دست گرمی برای رسیدن به دنیای حرفه‌ای سینما می دانند، سخت در اشتباه هستند.»

بازیگر فیلم «درباره الی» با اشاره به این مطلب که قواعد بازیگری در فیلم کوتاه هیچ فرقی با فیلم بلند ندارد، عنوان کرد: «هنر، جوششی است و بازیگری از این قاعده مستثنی نیست. هر حرفه‌ای در عرصه هنر اقیانوس عمیقی است که انتها ندارد و هر چه هنرمند جلوتر می رود با این واقعیت تلخ مواجه می‌شود که حجم نادانسته‌هایش بیش از دانسته‌هایش است.»
حسینی ادامه داد: «ویژگی کسانی که بزرگ فکر می کنند این است که دنبال گرفتن حق خود از زندگی نیستند بلکه به این می‌اندیشند که چطور حق خودشان را به زندگی ادا کنند و سینما در این راستا بسیار موثر است چرا که سینمای سالم می‌تواند در جامعه سالم فضای تبادل نظر را ایجاد کند.»

کارگردان فیلم «ساکن طبقه وسط» در ادامه صحبت های خود گفت: «روح هنرمند باید جستجوگر باشد و به راحتی قانع نشود. سینما، تئاتر و تلویزیون در ارائه کیفیت یک ساختار را دارد اما زمین هر یک از این سه عرصه با هم متفاوت است و همین تفاوت در زندگی شخصی هنرمند تاثیر می گذارد و او را معتاد می کند؛ اعتیادی که خانواده و عمرش را صرف آن می کند. به اعتقاد من فعالیت در عرصه سینما با جنگ در میدان نبرد فرقی ندارد چرا که رزمنده‌ای که به دفاع می‌رود از زندگی خود می‌گذرد و در عرصه سینما نیز اوضاع همانطور است.»
در پایان این سمینار شهاب حسینی به سوالات حاضرین که اغلب در ارتباط با چگونگی بازی گرفتن در فیلم کوتاه بودند پاسخ داد.

 

 

برچسب‌ها: