هنر و تجربه: شهرام مکری که فیلم «ماهی و گربه» او آغازگر اکران‌های گروه هنر و تجربه و پرفروش ترین فیلم این گروه تا کنون بوده، جدا شدن بخش بین‌الملل جشنواره از بخش ملی را اقدام مفیدی دانست که موجب رقابت سینمای ایران با سایر کشورها در عرصه جهانی می‌شود.
به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، شهرام مکری  درباره برگزاری مجزا بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر از بخش ملی آن را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و گفت: تعریف یک جشنواره بین‌المللی با جشنواره‌ای که برای تولیدات داخلی کشور برگزار می‌شود، متفاوت است. با برگزاری جداگانه بخش بین الملل، این بخش هویت مستقلی پیدا می‌کند.

مکری که با «ماهی و گربه» در جشنواره‌های بین‌المللی متعددی شرکت کرده است،افزود: در این دوره می‌توانیم متر و معیار جدی‌تری برای سنجش بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر داشته باشیم و آن را با نمونه‌‌ی جشنواره‌هایی که در منطقه و جهان برگزار می‌شود، بسنجیم.

این کارگردان با اشاره به بخش‌های رقابتی و غیررقابتی بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره فیلم فجر گفت: هرکدام از بخش‌های جشنواره فیلم فجر می‌توانند با تعاریف متفاوتی برگزار شوند و این بخش‌ها باید اهداف جداگانه‌ای را دنبال کنند. تا زمانی که بخش‌های ملی و بین‌الملل جشنواره به صورت هم‌زمان برگزار می‌شدند، تنها فیلم‌های بخش اصلی و تولیدات داخلی مورد توجه قرار می‌گرفتند و این مساله به بخش بین‌الملل لطمه زیادی می‌زد.

او همچنین خاطرنشان کرد:‌ به نظر می‌رسد با جداشدن بخش بین‌الملل از بخش ملی جشنواره، از یک سو به بخش ملی، با توجه به سابقه و اقتداری که دارد، لطمه‌ای وارد نمی‌شود و از سوی دیگر باعث بهتر دیده شدن آثار و برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای بخش بین‌الملل است. در واقع  با این استدلال، استقلال این دو بخش قطعاً به نفع بخش بین‌الملل خواهد بود. جشنواره فجر از این به بعد در نگاه سینماگران جهان جدی‌تر گرفته می‌شود. بنابراین حتی اگر سطح کیفی آن را با فستیوال‌های برگزار شده در خاورمیانه مقایسه کنیم، خواهیم دید که با رقیبانی بسیار جدی در پیرامون خود روبرو هستیم که طبیعتا برنامه‌ریزی بسیار دقیقی را برای برگزاری می‌طلبد.

شهرام مکری در پایان این گفت‌وگو تاکید کرد: جشنواره‌های منطقه‌ای در سال‌های اخیر تلاش بسیاری در جهت مطرح شدن در میان فستیوال‌های مهم دنیا داشتند و این، کار جشنواره فجر را سخت می‌کند اما با وجود همه این سختی‌ها، تصور می‌کنم که با یک برنامه‌ریزی دقیق و هدف‌گذاری درست می‌توان به موفقیت‌های بسیاری زیادی دست یافت.