هنر و تجربه: شصت و هشتمین جشنواره کن با فیلمی از یک فیلم‌ساز زن افتتاح می‌شود. «سرت را بالا نگه‌دار» به کارگردانی امانوئل برکو کارگردان فرانسوی  ۲۳ اردیبهشت در مراسم افتتاحیه جشنواره کن به نمایش در می‌آید.

تیری فرمو مدیر هنری این جشنواره درباره انتخاب این فیلم می‌گوید: «انتخاب این فیلم، با توجه به روال معمول اعمال شده در جشنواره، ممکن است غافل‌گیرکننده به نظر بیاید.فیلم امانوئل برکو بیان مهمی درباره جامعه معاصر ودر ارتباط تنگاتنگ با سینمای مدرن است. این فیلم روی موضوعات اجتماعی جهان‌شمول تمرکز می‌کند. همین مساله آن را برای بینندگان جهانی جشنواره کن تبدیل به انتخابی مناسب می‌کند.»

جشنواره کن پیش از این عمدتا  فیلم‌هایی از جریان اصلی سینما را برای افتتاحیه انتخاب می‌کرد که داستان‌هایی هیجان‌انگیز و ستارگان بزرگ داشتند. حالا با انتخاب این فیلم جمع وجور فرانسوی به نظر می‌رسد کن راهی جدید در پیش گرفته و پاسخی به انتقادات سال پیش داده است. سال قبل حضور کم‌تعداد کارگردان‏‌های زن در بخش مسابقه و بخش‌های جنبی باعث انتقادات زیادی شده بود.
در این فیلم «کاترین دونوو» ستاره قدیمی سینمای فرانسه و «بنوت ماگیمل»، «سارا فراستیر» بازی می‌کنند و «رود پارادوت» بازیگر نوجوان نقش اصلی فیلم را به عهده دارد. داستان فیلم «سرت را بالا نگه دار» درباره یک نوجوان برهکار به نام «مالونی» و روایتگر زندگی او از کودکی تا بزرگسالی و تلاش های مددکار اجتماعی برای تغییرمسیر زندگی او است. «سرت را بالا نگه‌دار» قرار است همزمان با نمایش به عنوان افتتاحیه جشنواره کن، در سینماهای فرانسه نیز اکران شود.
امانوئل برکو کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی است که نخستین بار استعداد او با فیلم کوتاهی کشف شد که در جشنواره کن ۱۹۹۷ جایزه هیات داوران را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۰۱ نخستین فیلم بلند او به نام «کلمنت» در بخش نگاه نو جشنواره کن پذیرفته شد. او در این فیلم علاوه بر کارگردانی ایفاگر نقش اصلی نیز بود. آخرین فیلم او با نام «در راه من» با بازی کاترین دونوو در بخش مسابقه جشنواره برلین ۲۰۱۳ حضور داشت.

این دومین بار است که جشنواره کن با فیلمی از یک کارگردان زن افتتاح می‌شود. پیش از این در سال ۱۹۸۷ فیلمی از دایان کورتیس در افتتاحیه این جشنواره به نمایش درآمده بود.
جشنواره بین‌المللی کن که یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های سینمای هنری به شمار می‌آید، از ۲۴ اردیبهشت تا ۳ خرداد(۱۴ تا ۲۴ می) در این شهر جنوبی فرانسه برگزار می‌شود. امسال برادران کوئن رییس هیات داوران بخش مسابقه این جشنواره هستند.

برچسب‌ها: