هنر و تجربه: مهرداد اسکویی مستندساز در دومین سمینار آموزشی جشنواره سما که با موضوع فیلم‌سازی مستند برگزار شد، اولین گام در ساخت مستند یعنی ایده و الهام را مورد بررسی قرار داد.
به گزارش ستاد خبری نخستین جشنواره فیلم کوتاه سما، در ابتدای جلسه که عصر دیروز ۲۴ فروردین به صورت کاملا کارگاهی برگزار شد، اسکویی سه فیلم‌ساز جوان را به صحنه دعوت کرد و از آنها خواست طرح و موضوع فیلم‌های مستند خود را تعریف کنند و در حین تعریف افراد و نظرخواهی از حاضران تفاوت‌های بین الهام، ایده و موضوع را بیان کرد.
این مستندساز در بخشی از صحبت های خود به تفاوت ایده و موضوع اشاره کرد و گفت: «موضوع» معنای گسترده‌ای دارد و در روایت موضوع جهت‌گیری خاصی وجود ندارد و از ترکیب حس، فکر و تجربه بروز می‌کند تا جایی‌که فیلم‌ساز بعد از مدتی با تجربه یک اتفاق حرکت می‌کند.
اسکویی ادامه داد: «موضوع»در درون یک روایت کلی لحاظ می‌شود اما الهام رابطه مسقیمی با تسلط به خود و رابطه معکوس با درون و بیرون فیلم‌ساز دارد و نکته مهم این است که فیلم‌ساز باید از درون خود حرکت کند. واقعیت این است که تعداد بی‌شماری فیلم‌ساز داریم اما از این تعداد، کمتر فیلم‌ساز متخصصی وجود دارد که بداند چگونه با دنیای بیرون، استدلال و روشمندی خود و دیگران مواجه شود.
کارگردان مستند «جزیره هنگام» در بخش دیگر از صحبت های خود به راه‌های رسیدن به الهام درونی اشاره کرد و گفت: یکی از راه های رسیدن به الهام درونی بهره بردن از خاطرات و انگیزه های فردی است ولی باید برای تفکر خود محدوده و جغرافیای معین تعریف کنیم.

سمینار آموزشی با موضوع فیلم‌سازی مستند که در جشنواره فیلم «سما برگزار شد مورد استقبال حاضران قرار گرفت و اسکویی با ذکر تجربه های خود در عرصه سینمای مستند با هنرجویان سخن گفت و به سئوالات‌شان پاسخ داد.سومین کارگاه آموزشی جشنواره «سما» عصر امروز ۲۵ فروردین ماه ساعت ۱۸ با حضور رسول صدرعاملی در سینما فلسطین برگزار می‌شود. نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سما» با موضوع «سبک زندگی اسلامی و ایرانی » تا تاریخ ۲۷ فروردین ماه به دبیری مجتبی امینی در سینما فلسطین برگزاری است.