هنر و تجربه: نانی مورتی فیلم‌ساز پرآوازه ایتالیایی که گفته می‌شود احتمالا آخرین ساخته او «مادر من» در جشنواره کن به نمایش درمی‌آید در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در هر بخشی که کن فیلمش را به نمایش دربیاورد از آن استقبال می‌کند.

مورتی در جواب  سئوال یک خبرنگار ایتالیایی مبنی بر اینکه آیا می‌پذیرد فیلمش خارج از مسابقه به نمایش دربیاید گفت :«از جشنواره کن هر چیزی را می‌پذیرم».

این فیلم‌ساز که سال ۲۰۰۱ برای فیلم «اتاق پسر» نخل طلای کن را به دست آورد، تاکنون با پنج فیلم دیگر در بخش مسابقه کن حاضر بوده و یک جایزه بهترین کارگردانی را هم از این جشنواره دریافت کرده‌است. اگر ریاست او بر هیئت داوران کن در سال ۲۰۱۲ را هم در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که مورتی از فیلم‌سازان کاملاً مورد علاقه و تایید مسئولان این جشنواره هنری است.

احتمال آن وجود دارد که به جز مورتی، دو فیلم‌ساز دیگر ایتالیایی هم با فیلم‌هایشان در کن امسال حضور داشته باشند. اولی فیلم جدید و پر سرو صدایی از «پائولو سورنتینو» به نام «جوانی» است که اولین فیلم انگلیسی زبان او بعد از فیلم اسکاری «زیبایی بزرگ» است. فیلم دیگر هم فیلم تخیلی- ترسناک «داستان داستانها» اثر متیو گارون است.

فیلم «مادر» داستان یک کارگردان را روایت می‌کند که با مادر مریض و مشکلات دیگرش دست و پنجه نرم می‌کند. به گزارش ورایتی، منتقدان ایتالیایی از این فیلم بسیار خوششان آمده است.

آخرین ساخته مورتی که با بودجه ۷٫۵ میلیون دلار ساخته شده‌است، از ۱۶ آوریل در بیش از ۴۰۰ سالن سینما در ایتالیا به اکران درمی‌آید.