هنر و تجربه: رسول صدرعاملی کارگردان فیلم‌هایی چون «پاییزان»،«دختری با کفش‌های کتانی»،«من ترانه پانزده سال دارم»،«هرشب تنهایی» و… غروب سه‌شنبه ۲۵ فروردین به میان فیلم‌سازان فیلم‌های کوتاه و علاقه‌مندان این سینما رفت تا درباره نوشتن فیلم‌نامه‌ برای فیلم کوتاه با آن‌ها صحبت کند. این کارگاه «فیلم‌نامه نویسی» از مجموعه کارگاه‌های نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سما» بود که در سینما فلسطین برگزار شد.
 رسول صدرعاملی در ابتدای این نشست که فیلم‌نامه‌نویسان جوان بسیاری در آن حضور داشتند، نویسندگی را کار دشوار اما لذت‌بخشی توصیف کرد:«نوشتن یکی از دشوارترین و در عین‌حال لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها است و برای نوشتن و خلق کردن یک فیلم‌نامه سینمایی در درجه اول باید آرامش برقرار شود. نوشتن هیچ چیزی جز آرامش نمی‌خواهد.» و در ادامه درباره ایده پردازی توضیح داد:«برای یافتن ایده نمی‌توان مانند سال‌های گذشته به افسانه‌ها و  داستان‌های کهن ایرانی توجه کرد چرا که در زندگی امروز با تنوع بی‌شمار موضوع مواجه هستیم. در واقع تنوع موضوعات نیز گسترده شده است. در نگارش فیلم‌نامه لحاظ کردن تغییرات از مهم‌ترین وجوه است چرا که تعریف سبک زندگی امروزه تغییر کرده‌است. زمانی که به جشنواره موضوعی سما دعوت شدم با خودم فکر کردم تعریف زندگی ایرانی اسلامی در شرایط فعلی چه می‌تواند باشد.واقعیت این است که زندگی برگرفته از نوستالژی‌هایی است که ما داریم. به عنوان مثال من خاطره‌های بسیار خوبی از حیاط خانه مادربزرگم و بازی‌های کودکانه دارم اما در حال حاضر تعریف این نوستالژی نیز تغییر کرده و بچه‌های امروز برای یادآوری نوستالژی‌های خود ممکن است یاد عمل بینی مادر بزرگ خود بیافتند. توجه دارید که موضوعات و رویکردها تا چه اندازه دستخوش تغییر شده‌است.»

به عقیده صدرعاملی همه ما می‌توانیم نویسنده باشیم اما به یک شرط:«همه ما می‌توانیم نویسنده‌های خوبی باشیم، نویسنده‌هایی که جهان تحسین کند اما نویسنده شدن شرط دارد و شرط آن مطالعه زیاد و نوشتن‌های بسیار است.»

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره روی آوردن به سینما هم دلیل ویژه‌ای آورد:« یکی از دلایل روی آوردن به حرفه جذابی مانند سینما و از جمله فیلم‌نامه‌نویسی، خودشیفتگی ذاتی است که مثلا یک فرد فیلم‌نامه نویس دارد. این خودشیفتگی در بدو امر خوب است اما نباید در سطح باقی بماند و باید پس از گذراندن چند مرحله به ارتقاء ذهن دست یافت. در واقع مرحله پس از خودشیفتگی، مسئولیت‌پذیری فیلم‌ساز و فیلم‌نامه نویس است.البته مسئولیت‌پذیری فیلم‌نامه‌نویس و فیلم‌ساز و تاثیر بر مخاطب، توسط بازیگر اتفاق می‌افتد و این بازیگر است که برداشت فیلم‌نامه نویس و فیلم‌ساز از پیرامون خود را روی صحنه، نمایندگی می‌کند. بنابراین تعریف مسئولیت در این مرحله محقق می‌شود.»

صدرعاملی در ادامه این جلسه در پاسخ به سوالی درباره تاثیر اقتباس ادبی بر ارتقای کیفی سینمای ایران تاکید کرد:« سینمای اقتباسی سینمایی مهم و جدی است و متاسفانه سینمای ایران در این زمینه همیشه عاجز بوده است. بخشی از این نقص به ممیزی‌های جاری برمی‌گردد و بخشی دیگر به هزینه‌های تولید.اقتباس ادبی یک انگیزه شخصی و دغدغه ذهنی است که ساخت این دغدغه از توان بخش خصوصی خارج است. در عین حال بخش دولتی هم سلیقه‌های خودش را دارد و متاسفانه باید بگویم همدلی بین کارگردان و فیلم‌نامه نویس کم است.»

این کارگردان صحبت‌هایش را با چند توصیه به پایان رساند. که یکی از آن‌ها ضرورت کار گروهی در سینما بود:« واقعیت این است که تعداد فیلم‌هایی که به صورت گروهی با یکدیگر فعالیت می‌کنند،کم است و بعضا انجام کار گروهی به باندبازی تعبیر می‌شود که رسیدن به این نکته خوب نیست چرا که جز با تیم کار کردن نمی‌توان به نکته مطلوب رسید.» و توصیه بعدی هم مختص فیلم‌‌نامه‌نویسان جوان بود:«پیشنهاد من به فیلم‌نامه‌نویسان جوان این است که برای نگارش فیلم‌نامه سراغ کار بلند نروند بلکه فیلم‌نامه نویسی را از فیلم کوتاه شروع کنند و مطمئن باشند که موفق‌تر خواهندشد.»