هنر و تجربه:  مستندساز اسطوره‌ای آلبرت میزلز  یک ماه پیش در سن ۸۸ سالگی درگذشت، اما آخرین اثرش «در ترانزیت» مراحل پایانی آماده سازی را می‌گذراند. مستند مورد نظر در مورد مسافران شلوغ ترین خط قطار در آمریکا، به نام «آمتراک امپایر بیلدر» است که در بخش رقابت مستند جشنواره ترایبکای ۲۰۱۵ به نمایش درمی‌آید.

میزلز به همراه برادرش دیوید، که در سال ۱۹۸۷ از دنیا رفت، مستندهای شاخص زیادی از جمله «باغ‌های خاکستری»، «به من پناه بده»، «با مارلون براندو آشنا شوید» و «فروشنده» را ساخته بود.

«در ترانزیت» که میزلز آن را مشترکاً با «نلسون واکر»، «لین ترو»، «دیوید یوسویی» و «بن وو» کارگردانی کرده در طی سه سفر توسط آنها با این خط قطار، فیلم‌برداری شده و هر کدام از این پنج کارگردان ، موضوعات مختلفی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

واکر از کارگردانان «در ترانزیت» می‌گوید:«این مستند به جهاتی یک نوع بازگشت به آثار کلاسیک میزلز است و از این نگاه با دیگر فیلم‌های او متفاوت است چون در مورد قشر خاصی نیست؛ یعنی بیشتر شبیه یک پرده دیوارکوب است تا یک پرتره.»

«ریکی استرن» و «آنی ساندبرگ» از مستندسازان کهنه‌کار و همکار میزلز نیز در مورد او اعتقاد دارند که دیدگاه میزلز در ثبت شخصیت‌ها میراثی به جا مانده از اوست که به این زودی‌ها فراموش نخواهد شد. این دو همچنین گفته‌اند که هدفشان «رسیدن به میزان اعتماد و رابطه‌ای است که برادران میزلز با موضوعات مستندشان برقرار می‌کردند.»

«آیدو میزراهی» خالق مستند «شاخ به شاخ» که در ترایبکای امسال به نمایش درمی‌آید هم در مورد شجاعتی که از نوع انتخاب کاراکترهای مستندهای میزلز گرفته این چنین می‌گوید:« میزلز در مستند «فروشنده» که داستان آن در مورد فروشنده‌های دوره گرد انجیل است، انسانیت افرادی را بررسی می‌کند که ما هیچ شناختی از آنها نداشتیم. من، خصوصا سر مستند «شاخ به شاخ»، مانند میزلز شجاعت کردم ؛ چون در دنیای مدرن هیچ کس تمایلی ندارد تا در مورد یک گاوباز، چیزی بشنود. اینکه آدم خود را در معرض قضاورت بگذارد کار فیلم‌سازان برجسته است».

گفتنی است، چهاردهمین دوره جشنواره فیلم‌های مستقل ترایبکا از ۱۵ تا ۲۶ آوریل (۲۶ فروردین تا ۶ اردیبهشت) در نیویورک آمریکا برگزار می‌شود.

 

 

منبع: ورایتی