هنر و تجربه :آیین اختتامیه نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سما» با تقدیر از سعید خلیلی جانباز هشت سال دفاع مقدس و بزرگداشت مجتبی راعی برگزار شد.

 آیین اختتامیه نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سما» به دبیری مجتبی امینی عصر جمعه ۲۸ فروردین ماه با تجلیل از سعید خلیلی جانباز هشت سال دفاع مقدس و برگزاری بزرگداشت مجتبی راعی کارگردان سینما برگزار شد.

در ابتدای مراسم که اجرای آن را احسان علیخانی به عهده داشت، مجتبی امینی دبیر جشنواره فیلم «سما» گزارشی از روند برگزاری این جشنواره ارائه کرد و گفت: این جشنواره به نام سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی مزین بود و اگر توفیقی وجود داشت به برکت نام این بزرگوار بود.

تجلیل از مجتبی راعی به پاس یک عمر فعالیت در عرصه سینما با پخش فیلم کوتاه «راه» از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

داریوش ارجمند بازیگر سینما پس از نمایش این فیلم کوتاه روی صحنه آمد و درباره مجتبی راعی اینگونه سخن گفت: مجتبی راعی را از سال‌های دور یعنی زمانی که در تئاتر شهر فعالیت می کردم می شناسم و یادم هست که در فیلم «ناخدا خورشید» سر صحنه می آمد و به تقوایی کمک می کرد. از همان دوران راعی را یک دلسوز سینما شناختم و تعجب نمی کنم اگر امروز می بینم که در این مراسم تقدیر می شود.

بازیگر فیلم «آدم برفی» همچنین درباره سبک فیلمسازی راعی بیان کرد: مجتبی راعی در شیوه فیلمسازی خود تحت تاثیر سینمای شهید آوینی است و همه ما می دانیم که تئوری هایی که آوینی درباره سینما ارائه کرده بسیار متفاوت است و تاثیر تئوری های این شهید اهل قلم به وضوح در فیلم هایی که راعی می سازد، مشهود است.

ارجمند به عنوان مثال به فیلم «تولد یک پروانه» مجتبی راعی اشاره کرد : به اعتقاد من فیلم «تولد یک پروانه» تبلور همه نگاهی است که شهید آوینی به سینما داشته‌است و امیدوارم فیلمسازانی چون راعی از این پس در سینمای ایران بیش از گذشته فعالیت کنند.

ابوالفضل جلیلی از دیگر فیلمسازان حاضر در این مراسم بود که به روی صحنه آمد و در ابتدای صحبت های خود به آشنایی که با شهید آوینی داشته است اشاره کرد و گفت: داستان آشنایی من با شهید آوینی جزو نادرترین داستان های دنیا است. به نظر من آوینی ویژگی عجیب و غریبی نداشت و اندیشه‌های شهید آوینی مانند کریستالی بود که باید عمیق به آن  نگریسته می‌شد.

سپس مجتبی راعی روی صحنه آمد و ضمن تشکر  از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: وقتی اسم بزرگداشت می آید احساس پیری می کنم و این حس به من دست می دهد که دیگر مجالی برای کار نیست اما به هر تقدیر خوشحالم که در جشنواره ای به نام شهید آوینی مورد تقدیر قرار گرفتم.

کارگردان فیلم «ترنج» ادامه داد: همانطور که داریوش ارجمند اشاره کرد برای اولین بار برای تئاتر از اصفهان به تهران آمدم. در آن زمان که اوایل انقلاب بود به عنوان ناظر بر تئاترهایی که در تهران روی صحنه می‌رفت در سالن‌ها حضور پیدا می‌کردم. یادم هست خبر آمد که یک نمایش مغایر با ارزش‌های انقلاب روی صحنه اجرا می‌شود. در یکی از اجراهای این نمایش روی صحنه آمدیم و نمایش را بر هم زدیم و در ادامه روی صحنه نشستیم و به اعتراض گفتیم که چرا با انقلاب چنین می‌کنید و بعد با صدای بلندتر فریاد زدیم که دوستان ما به خاطر شما زیر خاک رفته‌اند و خلاصه وسط صحنه تئاتر نشستیم و گریه کردیم.

راعی تصریح کرد: زمان گذشت و پس از سال ها به اشتباه آن روز خود پی بردم و یقین پیدا کردم که راهی که پیش از این رفته‌ام از اساس نادرست بوده است. چراکه دریافتم جمع کردن و حذف کردن کار هنرمند نیست.

اهدای جوایز برگزیدگان جشنواره فیلم کوتاه «سما» در بخش های داستانی، انیمیشن، مستند و فیلمنامه از دیگر بخش های این مراسم بود. در ادامه آیین اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه «سما» مراسم تقدیر از سعید خلیلی جانباز هشت سال دفاع مقدس،انجام شد.

جوایز نخستین جشنواره فیلم کوتاه «سما» بر اساس رای داوران در دو بخش به صورت دیپلم افتخار و حمایت از تولید اثر بعد و تندیس پرستوی زرین، حمایت از تولید اثر بعد و جایزه نقدی به برگزیدگان اهدا شد.

برگزیدگان بخش فیلمنامه

 در این بخش چهار دیپلم افتخار به فیلمنامه نویسان جوان اهدا شد.

دیپلم افتخار حمایت از تولید به رقیه توکلی برای فیلمنامه «همراه شادی‌مان باشید» ، سید مرتضی سبزقبا برای فیلمنامه «روی جاده‌های برفی» و «قاصدک» ، تیمور قادری برای فیلمنامه «رد پا» ،مهدی فرد قادری برای فیلمنامه «چند ساعت بیشتر نمانده» اختصاص یافت.هم‌چنین دیپلم افتخار و حمایت از تولید به کانون فیلم بهمن- به دبیری صمیمه فرهادی برای فیلم‌نامه «تک و جفت» اهدا شد.جایزه پایانی در این بخش و حمایت از تولید به امین کرد رستمی برای فیلمنامه «فرشته خدایی» اختصاص یافت.

تندیس پرستوی زرین به اکبر روح و اصغر روح برای فیلمنامه «هدیه» اهدا شد.

جوایز «نسل نو» در بخش داستانی

جایزه بهترین فیلم در بخش داستانی «نسل نو» به یوسف کارگر برای فیلم «آغی» .

جایزه بهترین کارگردانی به پدرام پور امیری برای فیلم «قنات شهر خاموش» و سامان پهلوان برای فیلم «کیف پول».

در بخش داستانی «نسل نو» تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم، به فیلم کوتاه «قنات شهر خاموش» به تهیه‌کنندگی محمدرضا سنجری و سید احمد سیدی مطلق اهدا شد.

همچینن تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی در بخش داستانی «نسل نو» به امیر امیریان کاظمی برای فیلم کوتاه «قاچار» تعلق گرفت.

جوایز «نسل نو» در بخش مستند

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی در بخش مستند به مهدیه جلالی برای فیلم «سعید» اهدا شد.

تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی در بخش مستند «نسل نو» به مرتضی زنجانی برای فیلم کوتاه «روزی عمو یدالله و همسرش» اهدا شد.

جوایز بخش «ملی – مستند»

دیپلم افتخار بهترین فیلم به سید حامد نوبری برای فیلم «بی بی تولدت مبارک» محصول حوزه هنری اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی به بهروز نورانی پور برای فیلم «زندگی زیر پوست من» اختصاص یافت.

همچنین در بخش مستند ملی تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم به فیلم کوتاه «فرمانده خوب» به تهیه کنندگی روح‌الله رفیعی و تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی در بخش مستند ملی به محمد علی هاشم زهی برای فیلم کوتاه «آک آپ آس» اهدا شد.

جوایز بخش «ملی- داستانی»

دیپلم افتخار بهترین فیلم به کریم فائقیان برای فیلم کوتاه «خلوتگاه» از حوزه هنری بوشهر اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به محمد ارژنگ برای فیلم «داد» تعلق گرفت.

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به رضا جمالی برای فیلم «آن دورها» اختصاص یافت.

در بخش داستانی ملی تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم به فیلم کوتاه «عشق علیه السلام» به تهیه‌کنندگی نریمان خلیلی از دفتر امام جمعه شهرستان ملک شاهی اهدا شد.

تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی به سعید روستایی برای فیلم «از طرف آنها» تعلق گرفت.

تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم‌نامه به رضا فهیمی برای فیلم «کودکان ابری» اهدا شد.

بخش جوایز «ملی- پویانمایی»

دیپلم افتخار بهترین فیلم به مریم دهقان پور برای فیلم «جاحکایتی یک» و «جاحکایتی ۲» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به زیبا ارژنگ برای فیلم «شهر من سردشت» و مهرداد اخوان برای فیلم «همین جا راحتم» تعلق گرفت.

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به محبوبه محمد زکی برای فیلم «جوجه ماشینی» اختصاص یافت

همچنین تندیس پرستوی زرین بهترین فیلم به فیلم کوتاه «رقص قاصدکها» به تهیه کنندگی وحید شاکری اهدا شد.

تندیس پرستوی زرین بهترین کارگردانی به فیلم کوتاه «ترازو» به کارگردانی امین رهبر و رامین رهبرتعلق گرفت.

تندیس پرستوی زرین بهترین فیلمنامه به فیلم کوتاه «افسانه شهر قالی» به نویسندگی حمید رضا حافظی اختصاص یافت.