هنر و تجربه :کتاب «کارگران مشغول کارند» شامل یادداشت‌هایی از کارگاه‌ عباس کیارستمی در اسپانیا به قلم محمودرضا ثانی که به زبان انگلیسی در بسیاری از کشورهای دنیا توزیع شده است، در سی و سومین جشنواره فیلم فجر عرضه می‌شود.

به گزارش ارتباطات و اطلاع‌رسانی سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، کتاب «کارگران مشغول کارند» نوشته محمودرضا ثانی که با نام اصلی«Men at works: cinematic lessons with Abbas Kiarostami» توسط انتشارات “هیوز پرس” منتشر و در بسیاری از کشورها توزیع شده است، شامل یادداشت‌هایی از کارگاه‌ ۱۰ روزه عباس کیارستمی در اسپانیا است.

ژان کلود کریر فیلمنامه‌نویس و بازیگر فرانسوی که در فیلم «کپی برابر اصل» ساخته عباس کیارستمی به ایفای نقش پرداخته بود، مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است.

محمودرضا ثانی درباره جزئیات نگارش این کتاب می‌گوید: در سال ۲۰۱۲ زمانی‌که مدیر فستیوال ابن‌عربی در مورسیای اسپانیا بودم، نشان بین‌المللی «ابن عربی» به پاس تقدیر از یک عمر فعالیت حرفه‌ای عباس کیارستمی و تاثیرگذاری وی در تاریخ سینما به این سینماگر اهدا شد.

وی ادامه داد: آقای کیارستمی در آن زمان در محل برگزاری جشنواره، کارگاه‌ ۱۰ روزه‌ای را برای ۳۵ دانشجو که از نقاط مختلف جهان در کنار یکدیگر جمع شده‌ بودند، برگزار کرد. شرکت در کارگاه‌های ایشان متقاضیان زیادی داشت که متاسفانه امکان حضور همه آن‌ها در کلاس‌ها نبود.

ثانی با اشاره به اینکه خودش به عنوان شاگرد در این جلسات شرکت کرده است، عنوان کرد: ماحصل شرکت در این کارگاه‌ها و یادداشت‌هایی که از سخنان، تدریس آقای کیارستمی برداشتم، نهایتا در کتابی جمع‌آوری و به زبان انگلیسی منتشر شد.

وی با اشاره به موضوع و خط کلی این یادداشت و تدریس کیارستمی در کارگاه‌هایش اظهار کرد: عباس کیارستمی در ۳۰ سال گذشته، کارگاه‌های زیادی را بر مبنای «سینمای کم هزینه» برگزار کرده است. او توانسته است تحولی را در صنعت سینما به وجود بیاورد که فیلم‌سازان با کمترین میزان بودجه و با حداقل امکانات فیلم بسازند. کتاب «کارگران مشغول کارند» تمرینی برای سینماگرانی است که می‌خواهند در این زمینه فعالیت داشته باشند.

محمودرضا ثانی در عین حال خاطرنشان کرد: علاوه بر فیلم‌سازانِ علاقمند، این کتاب برای کسانی‌که می‌خواهند از سینما لذت ببرند هم مفید است.