هنر و تجربه: داوران بخش مسابقه سینمای جهان جشنواره بین‌المللی فجر مشخص شدند.
علیرضا رضاداد دبیر سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در نشست رسانه‌ای که صبح امروز( ۳۰ فروردین) در موزه سینما برگزار شد،اسامی اعضای هیات داوران بخش سینمای سعادت را اعلام کرد. آن هیو از هنگ‌کنگ، پیر- هنری دلینیو از فرانسه، رولف دو هیر از استرالیا، سمیح کاپلان‌اوغلو از ترکیه، ایگور گوسکو از روسیه، رضا میرکریمی و نیکی کریمی از ایران اعضای گروه هفت نفره هیات داوران هستند.

آن هیو:
«آن هیو» در سال ۱۹۷۹ اولین فیلم بلند خود را ساخت و به سرعت به عنوان شخصیت اصلی‌ «موج نو فیلم‌سازی هنگ‌کنگ» شناخته شد. او در همان سال موفق به دریافت جایزه اصلی جشنواره فیلم برلین شد. دریافت جوایز متعدد از جشنواره‌های بین‌الملل جهانی مانند جشنواره فیلم برلین، هنگ‌کنگ، تایوان و… از دیگر موفقیت‌های وی است.
سمیح کاپلان‌اوغلو:
کاپلان‌اوغلو یکی از کارگردانان سرشناس سینمای روز ترکیه است که کارگردانی فیلم‌های بلند را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرده است. او برنده جوایزی متعدد از جمله بهترین کارگردانی از جشنواره برلین و سنگاپور شده است. کاپلان‌اوغلو به ویژه برای سه‌گانه «شیر»، «تخم مرغ» و «عسل» شناخته می‌شود. سمیح کاپلان‌اوغلو با فیلم «تخم مرغ» برنده جایزه بهترین کارگردان از جشنواره فجر شده‌ بود.
ایگور گوسکو:
ایگور گوسکو فارغ‌التحصیل سال ۱۹۹۳ از دانشگاه دولتی مسکو است و از جمله روزنامه‌نگاران و منتقدان سینما در روسیه محسوب می‌شود. گوسکو چندین مقاله در سینما برای مطبوعات روسیه به عنوان گزارش از جشنواره کن به بزرگترین ایستگاه رادیویی روسیه، «اروپا پلاس» از سال۱۹۹۳ تا به امروز نوشته است. گوسکو هم‌چنین عضو هیات منصفه فیپرشی در جشنواره کن بوده است.
پیر-هنری دلینیو:
پیر-هنری دلینیو دبیر جشنواره، پایه‌گذار و مدیر بخش ۱۵ روز کارگردانان در جشنواره کن از ۱۹۶۹ تا ۱۹۹۸ بوده است.او داوری ۴۸ جشنواره معتبر جهانی از جمله جشنواره‌های فیلم کن، برلین، شیکاگو، ونیز و… را در کارنامه‌ کاری خود دارد.
رولف دو هیر:
رولف دو هیر نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان استرالیایی است که آخرین فیلم او به نام «کشور چارلی» نامزد دریافت چهار جایزه از جشنواره فیلم کن شد. این کارگردان هم‌چنین جایزه انجمن کارگردانان استرالیا را در سال ۲۰۰۶ دریافت کرده است.
نیکی کریمی:
نیکی کریمی بازیگر نام آشنای سینمای ایران که طی چند سال اخیر با ساخت «یک شب»، «چند روز بعد» و «شیفت شب» به جرگه کارگردان های پیوسته است. کریمی سابقه طولانی هم در داوری جشنواره‌های جهانی فیلم دارد. او تاکنون در جشنواره‌های تسالونیکی، لوکارنو، ریکیاویک، کارلووی واری، دوربان و دوبی داوری کرده و در سال ۲۰۰۷ در دو جشنواره معتبر برلین و کن از اعضای هیات داوران بخش‌های مختلف بوده است.
رضا میرکریمی:
سیدرضا میرکریمی نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینمای ایران است که فیلم‌هایی مانند «یه حبه قند»،«به همین سادگی»، «زیر نور ماه» و… را در کارنامه دارد. تاکنون با فیلم‌هایش توانسته است جایزه بهترین فیلم هفته منتقدین جشنواره کن برای «زیر نور ماه» و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره آسیا پاسیفیک را برای «اینجا چراغی روشن است»، جایزه گئورگ طلایی بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی مسکو را برای «به همین سادگی» و جایزه بهترین کارگردانی و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو را برای «زیر نور ماه» دریافت کند.
علاوه بر این، میرکریمی جوایز متعددی را از جشنواره‌‌ فیلم فجر، جشن خانه سینما و جشنواره‌های بین‌المللی از جمله جشنواره فیلم رباط، جشنواره فیلم ابن عربی، جشنواره فیلم کازان (منبر طلائی)، جشنواره فیلم کلکته، جشنواره فیلم بالی، جشنواره فیلم بیروت دریافت کرده‌است.

برچسب‌ها: