هنر و تجربه:آرش امینی مدیر بخش بین‌الملل جشنواره فجر، در نشستی که صبح یکشنبه ۳۰ فروردین در محل موزه سینما برگزار شد از حضور ۱۸  تهیه‌کننده معتبر خارجی خبر داد که سابقه تولیدات مشترک آسیایی دارند.

مدیر بخش بین‌الملل سازمان سینمایی توضیح داد: «همچنین کتابچه‌ای برای معرفی سینمای ایران با اطلاعات به‌روز برای مهمانان خارجی تهیه می‌شود. این کتاب شامل تمام اطلاعات سفر به ایران، سازمان‌های سینمایی دولتی و خصوصی در ایران و رویه ساخت فیلم و… در این کتاب به طور خلاصه جمع‌آوری شده است. یکی از مشکلات ما در سال‌های گذشته این بود که هیچ وقت از الف تا ی رویه تولید در سینمای ایران به شکل مکتوب وجود نداشت که با این کتاب این مشکل حل می‌شود.»

هم‌چنین مدیر بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر اعلام کرد در بازار فیلم تهران فقط آثار ایرانی به فروش می‌رسند.  امینی درباره بازار فیلم که از ۷ اردیبهشت ماه با حضور ۹۰ خریدار از ۵۲ کشور برگزار می‌شود افزود: «طبقه دوم پردیس ملت پذیرای بخش بازار فیلم جشنواره خواهد بود که به فروش آثار ایرانی اختصاص دارد و به هیچ عنوان عرضه فیلم‌های خارجی را نخواهیم داشت.»

به گفته امینی، تا امروز ۳۰۰ فیلم بلند، کوتاه و مستند در سرور مرکزی بازار فیلم بارگذاری شده و نزدیک به ۹۰ نفر از ۵۲ کشور دنیا می‌توانند در باکس‌های نمایشی، فیلم‌ها را با بهترین کیفیت ببینند و کامنت خود را برای صاحبان آثار در اتاق‌های مذاکره بگذارند. همچنین مترجم زبان‌های مختلف برای مذاکره با خریداران و مشاوران حقوقی برای ارائه جدیدترین اطلاعات حقوقی در بازار حضور دارند.

مدیر بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر درباره زمان افتتاح بازار فیلم، گفت: «بازار فیلم از ساعت ۱۷ هفتم اردیبهشت ماه طی مراسمی در پردیس سینمای ملت افتتاح می‌شود.»

پخش فیلم گفت‌وگو با فرانچسکو رزی برای نخستین بار

بنا بر گفته آرش امینی در بخش مرور آثار «فرانچسکو رزی» یک فیلم ۴۰ دقیقه که حاصل گفت‌وگوی چهار ساعته با این فیلمساز است، نمایش داده می‌شود. این فیلم برای اولین بار در بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر روی پرده خواهد رفت.همان‌طور هم که پیش‌تر اعلام شده بود  شش کارگاه آموزشی که شامل ایده‌پردازی، اصول و روش‌های تولید مشترک، مبانی و قوانین حرکات رزمی در فیلم‌‌های اکشن و … است در بخش بین‌الملل سی‌و سومین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.

هم‌چنین نشست مدیران سینمایی با حضور ۱۵ کشور منطقه با موضوع هم‌اندیشی مدیران سینمای کشورهای منطقه از دیگر برنامه‌های بخش بین‌الملل است. این بخش به دبیری علیرضا شجاع‌نوری و با حضور حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی برگزار می‌شود.

مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر هم اعلام کرد :« در ایام برگزاری بخش بین الملل فیلم فجر ۱۵ تا ۲۰ منتقد سینمایی و خبرنگار خارجی در ایران حضور می یابند و دو نشست هم اندیشی با حضور رسانه های ایرانی و خارجی برگزار می شود.»

سید احد میکائیل زاده در نشست خبری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر افزود: رویه‌ای که در بخش ملی برای شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی در نظر گرفته شده بود، در پردیس ملت هم برای رسانه‌های ایرانی و خارجی در نظر گرفته شده‌است. وی یادآور شد: همچنین تمام نشست‌های خبری به زبان انگلیسی و با حضور تمامی این رسانه‌ها برگزار می‌شود.همچنین دو نشست به منظور هم اندیشی با حضور رسانه‌های ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

میکائیل زاده در ادامه گفت: ۱۵ تا ۲۰ منتقد و اصحاب رسانه خارجی به همراه رسانه‌های ایرانی و خارجی مقیم و غیرمقیم، جشنواره را پوشش می‌دهند و در این بخش تلاش بسیار زیادی شده است.

سی و سومین جشنواره بین‌المللی فجر از پنجم تا دوازدهم اردیبهشت ماه در چهار سینمای پردیس آزادی، پردیس ملت، خانه هنرمندان و موزه سینما برگزار می‌شود