هنر و تجربه: فیلم سه قسمتی «شب‌های عربی» به کارگردانی «میگوئل گومز» پرتغالی که با الهام از داستان‌های «هزار و یک شب» ساخته شده ، در بخش دوهفته کارگردانان شصت و هشتمین جشنواره کن به نمایش درمی‌آید.
گومز سال ۲۰۱۲ با فیلم «تابو» در جشنواره‌های زیادی شرکت کرد و جایزه‌های متعددی را هم به دست آورد.
ادووارد وینتروپ، رئیس بخش هنری و انتخاب فیلم دوهفته کارگردانان کن در مورد انتخاب این فیلم می‌گوید:«این فیلم در سه اپیزود ساخته شده و تحت تاثیر قصه‌های شهرزاد و تلفیقی از وقایعی است که بین سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در پرتغال اتفاق افتاد، زمانی که در این کشور، عدالت اجتماعی تحت تأثیر فشارهای سیاسی از بین رفته بود.»
گفته می‌شود این فیلم قرار بوده تا در بخش مسابقه اصلی به نمایش دربیاید اما زمان طولانی و شش ساعته آن، مانع از این اتفاق شده است.
«شب‌های عربی» با بازی جوانا دی ورونا، روجریو سامورا و گونسالو ودینگتون سه‌گانه‌ای است که جامعه پرتغال و نگرانی‌های اقتصادی و اجتماعی امروز آن را از دریچه چشم یک شهرزاد معاصر به نمایش می‌گذارد. این فیلم علاوه بر نمایش یک‌جا، در سه روز مختلف بخش دو هفته کارگردانان نیز با عنوان‌های «جلد ۱، خستگی‌ناپذیر»، «جلد ۲: تک‌افتاده» و «جلد ۳: افسون‌شده»به نمایش در خواهد آمد.
بخش دو هفته کارگردانان امسال با نمایش فیلم «در سایه زنان» ساخته فیلیپ گارل افتتاح می‌شود . لیست نهایی فیلم‌های این بخش ، ۲۱ آوریل(۱ اردیبهشت) اعلام می‌شود.

شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن از ۱۳ تا ۲۴ ماه می (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) برگزار می‌شود.