هنر و تجربه:کریستف زانوسی، کارگردان مشهور لهستانی قرار است برای برگزاری چند کارگاه تخصصی سینمایی به سی‌و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر بیاید. به این بهانه، معرفی کوتاهی داریم از این فیلم‌ساز مولف بین‌المللی.

کریستف زانوسی سال ۱۹۳۹ در ورشوی لهستان به دنیا آمد. او در دانشگاه ورشو، فیزیک خواند و در دانشگاه یاگیلونیا، رشته فلسفه را ادامه داد.
زانوسی لهستانی اولین فیلم بلند سینمایی‌اش را سال ۱۹۶۹ با نام «ساختار کریستال» ساخت .زانوسی تا کنون در جشنواره‌های معتبری ‌هم‌چون ونیز، لوکارنو، روتردام، مانهایم، مسکو موفق به دریافت چندین جایزه شده‌است.
با پایان تحصیلات، نخست در گروه موسوم به «فیلم‌سازان آماتور» به فعالیت پرداخت و پس از چهار سال به معاونت اتحادیه فیلم‌سازان لهستان برگزیده شد و از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۳ میلادی در این سمت مشغول به کار بود. او هم‌چنین طی سال‌های ۱۹۷۹-۱۹۷۵ میلادی سرپرستی شورای فدراسیون انجمن‌های نقد فیلم لهستان را عهده‌دار بود.

زانوسی سال ۱۹۸۱ از اعضای هیات داوری جشنواره فیلم ونیز و سال ۱۹۸۶ عضو هیات ژوری ساندنس بوده است. هم‌چنین ریاست اولین جشنواره فیلم لهستانی در فرانسه را در سال ۲۰۰۷ برعهده داشت.
این کارگردان از سال ۱۹۸۰ میلادی و به موازات گسترش دامنه فعالیت‌هایش ابتدا مدیر هنری و پس از آن مدیر کل استودیوی فیلم تُر(Tor) بوده ‌است و در سال ۱۹۹۰ میلادی به مدیریت فدراسیون اروپایی کارگرانان فیلم برگزیده شد. از میان دیگر مسئولیت‌های زانوسی می‌توان به فعالیت در کمیته فرهنگی واتیکان به عنوان مشاور اشاره نمود. او هم‌چنین از دو دانشگاه ژان پل دوم در لوبلین و دانشگاه «اُپُلِه» در اوپوله به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ میلادی، دکترای افتخاری دریافت کرده است.
کارگردانی ۲۶ فیلم بلند سینمایی و ۲۳ فیلم و سریال تلویزیونی و نیز تالیف ۱۳ کتاب در کارنامه این فیلم‌ساز دیده می‌شود.
از فیلم‌های بلند او می‌توان به «ساختار بلور»، «روشنایی»، «بیلان کار یک فصل»، «مارپیچ»،و «قلبی در دست» و … اشاره کرد.

زانوسی هم اکنون در دانشگاه سیلسیان لهستان و ساس- فی در سوئیس، در حوزه فیلم‌های اروپا استاد است و مقام پروفسوری دارد.
کارگردان «جنایت در کاتمونت» از دوستان نزدیک «کریستوف کیشلوفسکی» کارگردان مشهور لهستانی بود و هر دو به یک خط هنری و زبان سینمایی در سینمای لهستان تعلق دارند که به سینمای معناگرا یا سینمای موج نو تعبیر شده است. از برجسته‌ترین شاگردان زانوسی می‌توان به «اگنیشکا هالند» فیلم‌ساز نامزد اسکار اشاره کرد.
او فیلم‌نامه تمامی آثارش یا خود نوشته یا در نوشتن آن‌ها مشارکت داشته است. در بسیاری موارد هم علاوه بر کارگردان، تهیه کنندگی آن‌ها را نیز بر عهده داشته‌است.

کریستوف زانوسی همان طور که اشاره شد، در ایام برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر، با حضور در ایران چند کارگاه تخصصی سینمایی برای علاقه‌مندان برگزار می‌کند.
این کارگردان در چهارمین روز ازجشنواره به همراه علاقه‌مندان از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح به تماشای فیلم «ساختار کریستال» می‌نشیند. در ادامه از ساعت ۱۳ تا ۱۴ و ۳۰ دقیقه کارگاهی تخصصی با عنوان «اصول کار با هنرپیشه، چگونگی تنظیم میزانسن میان دوربین و هنرپیشه» را برپا می‏‌کند.
هم‌چنین از ساعت ۱۵ تا ۱۶ و ۳۰ دقیقه درباره «سیر تحول درام‌پردازی از دهه ۶۰ میلادی تا امروز» در کارگاهی تخصصی سخن می‌گوید. زانوسی پس از آن نیز از ساعت ۱۶ و ۴۵ تا ۱۷ و ۴۵ دقیقه به پرسش علاقه‌مندان پاسخ می‌دهد.