هنر و تجربه: آیین دیدار با عوامل فیلم مستند «آتلان» با حضور جمعی از سینماگران و اهالی سینمای مستند و رسانه‌ها برگزار شد. یکشنبه شب ۳۰ فروردین‌ماه موزه سینما میزبان این مراسم بود که طبق روال مرسوم عوامل فیلم و مهمانان پوستر فیلم را امضا کردند و سپس در سالن فردوس موزه سینما فیلم به نمایش درآمد.
در ابتدای این مراسم کیوان کثیریان مجری و برگزارکننده مراسم، ضمن تشکر از کلیه حاضران به طور خاص از دو پیشکسوت عرصه سینمای مستند حسین ترابی و منوچهر طیاب بابت حضور در این مراسم تشکر کرد و از معین کریم‌الدینی کارگردان فیلم دعوت کرد تا روی صحنه بیاید و برای حاضرین در سالن صحبت کند.
کریم‌الدینی کارگردان مستند آتلان به صحبتی که بیرون از سالن با چند نفر از تماشاگران ترکمن فیلم داشت اشاره کرد و گفت: «این صحبت‌ها که فیلم سه سال طول کشید و چه سختی‌هایی داشت دیگر به اندازه‌ای تکرار شده که حتما برای شما تکراری است اما اتفاق خوب امروز برای من صحبتی بود که بیرون سالن با چند نفر از عزیزان ترکمن داشتم و خیلی انرژی گرفتم. خوشحالم از این‌که اولا ترکمن‌ها فیلم را تا الان دوست داشته‌اند، بعد این‌که بازخورد مثبتی از دوستان فیلم‌سازم داشته‌ام باز این‌که به سمت پررنگ‌تر کردن داستان رفتم و کار پر ریسکی انجام دادم و سرانجام از این‌که خیلی از منتقدین راضی بودند.»
کارگردان آتلان پیش از دعوت از عوامل فیلم آتلان به روی صحنه گفت متاسفانه  آریا عظیمی‌نژاد سازنده موسیقی این فیلم نیز درگیر یک سریال روزپخش است و به همین دلیل نتوانست در مراسم آیین دیدار حاضر باشد. کریم‌الدینی به حضور محمد مهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در سالن اشاره کرد و گفت: «تولید این مستند خیلی طول کشید و زمانی که آقای طباطبایی‌نژاد مدیریت مرکز گسترش را برعهده گرفت این پروژه به گل نشسته بود و متوقف بود. آقای طباطبایی‌نژاد هرطور که توانستند پای این پروژه ایستادند و من باید از ایشان تشکر کنم.»
فاطمه سرفراز پژوهشگر فیلم و جواد گلزاری دستیار کارگردان روی صحنه آمدند و کریم‌الدینی جواد گلزاری را آچار فرانسه این گروه تولید خواند و کار پژوهشگر این فیلم را تحسین کرد:«کار کردن با یک پژوهشگر زن به ما در ایجاد اعتماد کمک زیادی کرد. وقتی سوژه فیلم یک خانواده هستند که هم‌زبان و هم‌نژاد و هم‌مذهب ما نیستند، این خانواده به یک خانم راحت‌تر اعتماد می‌کنند.»
هیچ‌یک از شخصیت‌های فیلم برای حضور در مراسم به تهران نیامده بودند. معین کریم‌الدینی علت نیامدن علی گوگ‌نژاد و اعضای خانواده‌اش را شروع شدن کورس اسب‌دوانی عنوان کرد: « همه ما باید از مربی‌های اسب کار کردن را یاد بگیریم. از ۴ صبح تا ۱۰ شب زندگی‌شان نظم تغییرناپذیری دارد و اگر به اندازه یک مشت غذایی که به اسب‌ها می‌دهند اشتباه شود، کورس از دست می‌رود. در شرایطی که کورس شروع شده آمدن‌شان به تهران مثل یک شوخی است.»
در این مراسم پیشکسوتان و شخصیت‌هایی مثل جعفر صانعی مقدم، مجتبی میرطهماسب، منوچهر طیاب، حسین ترابی،فرشاد محمدی،کوروش عطایی و….حضور داشتند.