هنر و تجربه: در نمایشگاه NAB 2015 (نمایشگاه انجمن ملی پخش کنندگان) که در لاس وگاس برگزار شد تجهیزات فیلم‌برداری جدیدی معرفی شدند. وب‌سایت ایندی وایر برخی از جدیدترین و بهترین ابزاری که هفته گذشته در NAB رونمایی شدند و می‌توانند به کار فیلم‌سازی مستقل بیایند را معرفی کرده است .

هواپیماهای بدون سرنشین

شاید بتوان گفت دوربین‌های پرنده، بیشترین توجه را در نمایشگاه NAB امسال به خود جلب کردند. در نمایشگاه امسال، دو غرفه مختص به «هواپیماهای بدون سرنشین» و «روباتیک‌های هوایی» وجود داشت که در آنها یک قفس اختصاص داده شده بود تا تکنولوژی‌های پرنده جلوی دید عموم قرار بگیرند. دوربین «فری فلای آلتا» Freefly Alta یکی از این دوربین های پرنده است. این دوربین با یک کنترل پیشرفته و مدرن هدایت می‌شود و قابلیت آن را دارد تا ۵ دقیقه فیلم‌برداری کند. بزرگ ترین امتیاز آن، این است که فیلم‌برداران می‌توانند هر نوع دوربینی را روی آن سوار کنند. البته قیمت بالای ۸ هزار و پانصد دلاری آن را می‌توان از ایرادهایش باشد . دوربین پیشرفته پرنده ۳DR Solo متعلق به شرکت GoPro اما ارزان‌تر است و با کنترلی شبیه به دسته بازی‌های کامپیوتری‌اش، می‌توان ساده‌تر با آن کار کرد. قیمت این دوربین هزار دلار بوده و دوربین به اندازه کف یک دست بر روی آن سوار شده است.

نورپردازی

بزرگ ترین خبر این نمایشگاه در حوزه نورپردازی این بود که شرکت ARRI یک سری از تجهیزات نورپردازی LED با عنوان اسکای پنل (Sky Panel LED) را معرفی کرد که رنگ‌های روشن با طیف بالای قابل تنظیم را در خود دارد. این تجهیزات نسبت به همتایان خود، ۱۰ درصد خروجی رنگ بالاتری دارد و با توجه به سایزبندی متفاوت آن، درجاهای مختلفی که نمی‌توان از دیگر لامپ‌های حرفه‌‌ای نورپردازی استفاده کرد، بهره برد. قیمت انواع مختلف آن بین ۳ هزار دلار تا بالای ۶ هزار دلار است.

skypanel_news

لنز

شرکت کوک (Cooke) لنز آنامورفیک جدید خود که اطلاعات لنز را مستقیماً به دوربین می‌فرستد، ارائه کرد. این به آن معناست که دوربین، اطلاعات لنز را همراه با گرفتن فیلم، ثبت می‌کند. دوربین، طول کانونی عدسی را در هنگام فیلم‌برداری ثبت می‌کند؛ حتی اگر شما این کار را نکنید.

دوربین

شرکت دوربین سازی RED، دوربین RED Weapon را در نمایشگاه NAB به همگان معرفی کرد که برای نوع ۶K فیبر کربن آن باید ۴۹ هزار و ۵۰۰ دلار بپردازید. با ۱۰ هزار دلار بیشتر و ارتقای آن، می‌توانید نوع ۸K (فول فریم) را در اختیار داشته باشید. البته گفته شد که بعد از نمایشگاه NAB، این ۱۰ هزار دلار، به ۲۰ هزار دلار افزایش پیدا خواهد کرد و داشتن ۸K RED Weapon، حدود ۷۰ هزار دلار تمام می‌شود.بنابراین، این نوع دوربین خیلی به صرفه نیست.

از دیگر مواردی که در این نمایشگاه برای اولین بار معرفی می‌شد می‌توان به دوربین URSA MINI(که نمونه سبک‌تر و کوچکتری از دوربین URSA است)، BlackMagic Micro Cinema، و یکی دوربین بسیار کوچک با قابلیت ضبط Ultra HD (فوق اچ دی) که همگی ساخت شرکت «بلک مجیک» هستند، نام برد.

cdn.indiewire.com

برچسب‌ها: