هنر و تجربه: اسامی فیلم‌های بخش رقابتی هفته منتقدین کن اعلام شد. با اعلام عناوین سه فیلم فرانسوی برای بخش خارج از مسابقه هفته منتقدین، این بخش از جشنواره کن نیز به طور کامل شرکت‌کنندگانش را شناخت.
بخش هفته منتقدین اختصاص به فیلم‌های اول و دوم کارگردانان دارد و با هدف کشف استعدادهای جدید برگزار می‌شود. فیلم‌هایی از آمریکا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، کانادا، کلمبیا و آرژانتین به همراه یک فیلم از فلسطین برای بخش رقابتی این جشنواره انتخاب شده‌اند.

در بخش رقابتی فیلم‌های هفته منتقدین کن هفت فیلم به نمایش در می آیند. «شیب» محصول فلسطین نام یکی از این فیلم‌ها است.  فیلمی کمدی که در غزه ساخته شده  و کارگردان های آن تارزان و عرب ابوناصر دو برادر فیلم‌ساز دوقلوی فلسطینی هستند. «پائولینا» ساخته سانتیاگو میتره از آرژانتین تریلری از کارگردان جوان آرژانتینی، درباره وکیلی است که برای زندگی به شهر فقیر زادگاهش بازمی‌گردد.«غول خفته» به کارگردانی اندرو سیویدینو از کانادا درباره نوجوانانی است که نزدیک یک دریاچه در کانادا زندگی می‌کنند. فیلم «مدیترانه»محصول مشترک ایتالیا و آمریکا ساخته یوناس کارپیگنانو  وقایع‌نگاری تلاش‌های مهاجرین بورکینافاسویی برای رسیدن به اروپا را روایت می کند.کریشا (تری ادواردز شولتز از آمریکا)،نه آسمان نه زمین (کلمت کاگیتو از فرانسه) و زمین و سایه (سزار آچه‌ودو از کلمبیا) از دیگر فیلم‌های این بخش هستند.

در بخش نمایش‌های ویژه هفته منتقدین نیز سه فیلم حضوردارد. «آنارشیست‌ها» به کارگردانی الی واژمن از فرانسه برای نمایش در افتتاحیه انتخاب شده‌است.این فیلم داستان نفوذ یک افسر پلیس به یک گروه آنارشیستی است. طاهر رحیم بازیگر فیلم گذشته به کارگردانی اصغر فرهادی نقش این افسر پلیس را بازی می‌کند.فیلم دوم این بخش «دو دوست» ساخته لوییس گارل از فرانسه است که داستان آن از رمانی از آلفرد دو موسه اقتباس شده‌است.فیلم اختتامیه این بخش به سینمای فرانسه تعلق دارد، «زندگی بزرگ» به کارگردانی ماتیو وادپی که یک فیلم کمدی درباره کودکانی است که در بنگاه‌های مسکن رشد می‌کنند.

شصت‌وهشتمین جشنواره فیلم کن روز ۱۳ می(۲۳ اردیبهشت) با حضور برادران «کوئن» در راس هیات داوران و با نمایش فیلم «سرت را بالا نگه‌دار» ساخته‌ «امانوئل برکوت» کارگردان فرانسوی در مراسم افتتاحیه آغاز به کار خواهد کرد و تا ۲۴ می(۳ خرداد) ادامه خواهد داشت.

برچسب‌ها: