هنر و تجربه: بخش دوهفته کارگردانان جشنواره کن، که توسط اتحادیه کارگردانان فرانسه برگزار می‌شود، فهرست کامل فیلم‌های خود را اعلام کرد.

سابق بر این اعلام شده بود که آخرین فیلم «فیلیپ گارل» معروف با نام «در سایه یک زن»، چهل و هفتمین دوره برگزاری بخش دو هفته کارگردانان را افتتاح خواهد کرد. همچنین فیلم «شب‌های عربی» به کارگردانی میگوئل گومز نیز که با الهام از داستانهای هزار و یک شب ساخته شده، از دیگر فیلم‌هایی است که قبل از اعلام تمام فیلم‌ها، حضورشان در این بخش قطعی شده بود.

طبق اعلام «ادوارد وینتروپ»، رئیس هنری و انتخاب فیلم این بخش، از میان هزار و ۶۲۳ فیلم رسیده به جشنواره، ۱۶ فیلم به اضافه یک فیلم که نمایش ویژه خواهد داشت، انتخاب شده‌اند. فیلم «آخرالزمان یاکوزا» به کارگردانی تاکاشی میکه هم فیلمی است که نمایش ویژه‌ای در کن امسال دارد.

بخش دوهفته کارگردانان کن، سابقه‌ای طولانی در کشف استعدادهای نو دارد. تاکنون فیلم‌های اول کارگردانان بزرگی همچون «میشل هانکه»، «کن لوچ»، «مارتین اسکورسیزی»، «اسپایک لی» و «سوفیا کاپولا»در بخش جانبی کن به نمایش درآمده‌اند. هر ساله در این بخش، جایزه «کالسکه طلایی» به یک کارگردان از جامعه جهانی فیلم‌سازان به خاطر شجاعت و استقلالی که در آثارشان وجود دارد، اهدا می‌شود. برنده امسال این جایزه «ژیا ژانگکه» فیلم‌ساز مطرح چینی است که یک کارگاه آموزشی هم در کن برگزار می‌کند. فهرست کامل فیلم‌های انتخاب شده در بخش دوهفته کارگردانان به شرح زیر است:

«در سایه یک زن» به کارگردانی فیلپ گارل (فیلم افتتاحیه)،«آلنده» به کارگردانی مارسیا تامبوتی، «یک روز عالی» به کارگردانی فرناندو لئون آرانوآ،«اتاق سبز» به کارگردانی جرمی سالنیر،«گاوچران‌ها» به کارگردانی توماس بایدگین،«فاطیما» به کارگردانی فیلیپ فاکون،«آغوش ابلیس» به کارگردانی چیرو گوئرا،«آهنگ‌هایی که برادرم یادم داد» به کارگردانی کلوئی ژائو،«مورد محبت» به کارگردانی نبیل ایوش،«موستانگ» به کارگردانی دنیز ارگووان،«صلح در رویای ما» به کارگردانی شاروناس بارتاس،«از این به بعد» به کارگردانی ماگنوس ون هورن،«عهد جدید» به کارگردانی ژاکو ون دورماییل،«شب‌های عربی» به کارگردانی میگوئل گومز،«سال‌های طلایی من» به کارگردانی آرناد دپلچین،«مواد مخدر» به کارگردانی ریک فاموییوا (فیلم اختتامیه).

شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن از ۱۳ تا ۲۴ ماه می (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) برگزار می‌شود.