هنر و تجربه – رضا حسینی:«باعث خوش‌حالی و افتخار ماست که در جشنواره فیلم کن آتی به عنوان نماینده‌ی سینمای ایتالیا حضور داریم. ما به‌خوبی می‌دانیم که فرصت بزرگی برای ما و سینمای ایتالیا فراهم شده است.» این بیانیه مشترک که به امضای متئو گارونه، نانی مورتی و پائولو سورنتینو رسیده است، درست بعد از اعلام برنامه و فیلم‌های شصت‌وهشتمین دوره‌ی جشنواره کن در پاریس منتشر شد. در ادامه این بیانیه آمده است: «فیلم‌های ما، هر یک به سبک و شیوه‌ی خودشان، می‌کوشند رویکرد شخصی به واقعیت و سینما داشته باشند؛ امیدواریم که حضورمان در جشنواره کن الهام‌بخش کارگردانان ایتالیایی باشد که تلاش می‌کنند رویکردهای غیرقراردادی‌تری را در آثارشان تجربه کنند.»
نانی مورتی که بعد از تصاحب جایزه نخل طلا با فیلم «اتاق پسر» در سال ۲۰۰۱ به جشنواره کن برمی‌گردد، با فیلم «مادر من» در این رقابت شرکت می‌کند. متئو گارونه هم بعد از موفقیت فیلم‌های «گومورا» و «واقعیت» که هر دو جایزه بزرگ کن را به دست آوردند، با فیلم جدیدش «قصه‌ی قصه‌ها» به جشنواره بازگشته است؛ فیلمی که قرار است از چهاردهم ماه مه در ایتالیا به نمایش عمومی درآید و مثل فیلم مورتی پخش‌کننده‌اش شرکت «۰۱ Distribution» است.
«قصه‌ی قصه‌ها» سه داستان را بر اساس اقتباس آزادی از داستان‌های قصه‌پریانی کتابی به همین نام روایت می‌کند که نویسنده‌اش جامباتیستا بسیل (نویسنده بزرگ ناپلی در قرن هفدهم) است .وقایع فیلم در منطقه‌های مختلفی از ایتالیا، در چشم‌اندازها و مکان‌هایی مرموز که تا امروز هم‌چنان مخفی باقی مانده‌اند، روی می‌دهدو به زبان انگلیسی ساخته شده است. گروه بازیگران«قصه‌ی قصه‌ها»هم بین‌المللی است و شامل چهره‌هایی مانند سلما هایک، ونسان کسل، توبی جونز، جان سی. رایلی و… می‌شود. گارونه درباره فیلمش این طور توضیح می‌دهد: «تصمیم گرفتن پا به قلمرو و دنیای بسیل بگذارم چون قصه‌های پریانی او آمیزه‌ای از خیال و واقعیت هستند؛ موضوعی که در آثارم همیشه می‌کوشم به آن دست پیدا کنم. داستان‌های این فیلم جهانی را توصیف می‌کنند که تضادهای زندگی را کنار هم جمع می‌کند: عادی و غیرعادی، جادویی و غیرجادویی، اشرافی و غیراشرافی و…» فیلم‌برداری توسط پیتر سوشیتزکی انجام شده که برای همکاری‌اش با دیوید کراننبرگ معروف است و موسیقی را هم الکساندر دسپلات تصنیف کرده که بعد از «واقعیت» دومین همکاری‌اش با گارونه است. فیلم با بودجه‌ای ۱۴٫۵ میلیونی ساخته شده است.
سومین ایتالیایی حاضر در این دوره از جشنواره کن پائولو سورنتینو است که در سال ۲۰۰۸ برای فیلم «Il Divo» جایزه هیأت داوران را به دست آورد. او پس از کسب اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان با فیلم «زیبایی عظیم» حالا با «جوان» به عرصه رقابت برگشته است. در میان گروه بازیگران فیلم چهره‌های برجسته‌ای مانند مایکل کین، هاروی کایتل، ریچل وایس، پل دینو و جین فوندا دیده می‌شوند که هر یک موفقیت‌های چشم‌گیری در کارنامه‌شان دارند. «جوان» که محصول مشترک ایتالیا، فرانسه، انگلیس و سوئیس است، توسط لوکا بیگاتزی فیلم‌برداری شده و موسیقی‌اش اثر دیوید لنگ است. این فیلم هم از ماه مه در ایتالیا اکران خواهد شد و پخش‌کننده‌اش شرکت «مدوسا فیلم» است.
منبع:‌ کامیلو دی مارکو/ سینمای اروپا

برچسب‌ها: