هنر و تجربه: پنج‌شنبه‌ها روز پرخبری برای مطبوعات در ایران نیست. با این وجود اخبار مرتبط با جشنواره بین‌المللی فجر و فیلم‌های اکران شده در گروه هنر و تجربه در صفحات هنری و سینمایی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های کشور در روز پنج شنبه ۳ اردیبهشت بازتاب یافته‌اند.
بسیاری از روزنامه‌ها در انتشار اخبار مربوط به جشنواره بین‌المللی فجر به حضور فیلم برنده نخل طلا در این جشنواره اشاره کرده‌اند. فیلم «خواب زمستانی» ساخته نوری بیلگه جیلان در بخش هنر و تجربه جشنواره فجر به نمایش درمی‌آید. روزنامه حمایت صحبت‌های دبیر جشنواره علیرضا رضاداد را منعکس کرده که به بعضی از ابهامات درباره برگزاری بخش بین‌الملل پاسخ داده است. رضاداد با انتقاد از کسانی‌که معتقدند جداسازی بخش ملی و بین‌الملل باعث کاهش شور و اشتیاق میهمانان بین‌الملل می‌شود گفت این برخورد خیلی ساده‌انگارانه‌ای با این موضوع است.
رضاداد در خصوص دلیل برگزاری جشنواره در این ماه از سال گفت: «به دلیل هم‌زمانی با جشنواره‌های تئاتر و موسیقی فجر که قبل و بعد بخش ملی برگزار می‌شود نمی‌توانستیم قبل و یا بعد از بخش ملی آن را برگزار کنیم. ضمن این‌که جشنواره برلین تا ۲۷ بهمن ادامه دارد و به دلیل تداخل با برلین بعد از فجر هم امکان‌پذیر نبود لذا بعد از کارشناسی‌های فراوان به این نتیجه رسیدیم که اگر جشنواره قرار است مستقل باشد اردیبهشت ماه بهترین زمان ممکن برای بخش بین‌الملل است»
روزنامه فرهیختگان در یادداشتی به قلم بهاالدین مرشدی به ورود شمس لنگرودی شاعر سرشناس به سینما پرداخته است. شمس لنگرودی که با فیلم «پنج تا پنج» به کارگردانی تارا اوتادی از ۵ اردیبهشت در سالن‌های سینماهای گروه هنر و تجربه بر پرده سینماها ظاهر خواهد شد سال گذشته نیز فیلم «احتمال باران اسیدی» را در بخش هنر و تجربه جشنواره فجر داشت. در این یادداشت در خصوص سابقه بازیگری این شاعر معاصر آمده است: « شمس پیش از انقلاب دوره‌های تئاتر آناهیتا را هم گذرانده و او با همین پشتوانه پا به سینما گذاشته است. نخستین فیلمی که او بازی کرد «فلامنگوی شماره ۱۳» به کارگردانی حمیدرضا علی‌قلیان بود که نتوانست به سینماها راه پیدا کند و هنوز  هم از اکران آن خبری نیست. او در این فیلم در کنار رسول یونان بازی کرده است»
در این یادداشت سابقه حضور شاعران در سینما بررسی شده و به حضور منوچهر اتشی و محمدعلی سپانلو در فیلم «آرامش در حضور دیگران» و نیز حضور احمدرضا احمدی در فیلم «پستچی» داریوش مهرجویی اشاره شده و در ادامه در خصوص تجربه‌های دوم و سوم بازیگری شمس آمده است: «شمس لنگرودی دومین فیلمش را برای تارا اوتادی بازی کرد. یک فیلم‌اولی که در فیلمش از مشاوره رضا کیانیان استفاده کرده و کیانیان هم در آن ایفای نقش کرده است. «پنج تا پنج» سرنوشت بهتری داشت و این روزها قرار است در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران شود. بنابراین شمس را می‌توانیم این روزها بر پرده سینماهای هنر و تجربه ببینیم. اما فیلمی که شمس لنگرودی را به عنوان یک بازیگر برسر زبان‌ها انداخت، فیلم احتمال باران اسیدی به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها بود.»

برچسب‌ها: