هنر و تجربه :بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر با اظهارات رییس سازمان سینمایی، دبیر جشنواره و مدیر بخش بین‌الملل این رویداد و در میان وزش شدید باد آغاز به کار کرد.

آیین افتتاحیه جشنواره فیلم فجر عصر  ۵ اردیبهشت ماه در فضای باز پردیس سینمایی ملت برگزار شد. در آغاز مراسم گروه‌های موسیقی محلی در قسمت‌های مختلف فضای باز این پردیس، برنامه اجرا کردند و از حاضران با هندوانه و باقالی پذیرایی شد.

بخش رسمی برنامه با سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاوت قرآن کریم  آغاز شد .ابتدا آرش امینی مدیر بخش بین الملل جشنواره خوش‌آمدگویی کوتاهی داشت و از هنرمندان که در هوای توفانی به این برنامه آمده بودند، سپاسگزاری کرد.او به زبان انگلیسی هم به مهمانان خارجی نیز خوش آمد گفت.

سپس علیرضا رضاداد دبیر جشنواره فیلم فجر خطاب به حاضران گفت:«صاحبان این خانه همه شما سینماگران هستید.»

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم فجر با اشاره به نقش سینما در فرهنگ ادامه : «فرهنگ در هر جامعه‌ای مصادیقی اختصاصی دارد اما مفهوم جهانی و رشد و تعالی فرهنگ جز با تعامل امکان‌پذیر نیست و سینما در این میان نقش مهمی دارد. مهمترین و درخشان‌ترین نوع گفت‌وگو با یکدیگر، گفت‌وگو به زبان سینماست و اکنون که سینما توانسته به رشد فرهنگ در کشورهای گوناگون کمک کند، پس بهتر است که این مولفه‌ها را به یکدیگر نزدیک کرده و به اشتراک بگذاریم.»

او با اشاره به حضور مهمانان خارجی به همراه سینماگران ایرانی در جشنواره فیلم فجر گفت: «آنچه امروز ما را در اینجا گرد هم آورده تلاش برای یافتن الگوهایی مناسب‌تر از وضعیت امروز منطقه و جهان برای رسیدن مخاطبان ما به سعادت است. بنابراین ناگزیریم این هم‌آغاز نشینی را در هر عنوان و در هر منطقه‌ای ادامه دهیم تا به الگوی نهایی برای سعادت بشر دست یابیم.»

رضاداد ادامه داد: «قصد ما از این برگزاری مستقل امکان مشارکت هر چه بیشتر خود و دیگران در همین مسیر است. در میان جشنواره‌های گوناگونی که در جهان برگزار می‌شود، فجر می‌خواهد به معرفی آثار فیلم‌ها و سینماگران و سینمایی که دلبستگی‌اش تعالی بشریت است اهتمام ورزد که این موضوع از مهمترین نیازهای امروز است.»

سپس دبیر جشنواره‌ی به نام نامی پیامبر اکرم (ص) بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر را آغاز کرد.

دکتر حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی سخنران بعدی مراسم افتتاحیه بود او از حاضران و به ویژه سفرای کشورهای مختلف که در برنامه حضور داشتند، سپاسگزاری و تاکید کرد: «مطمئنم جشنواره فیلم فجر موفق خواهد شد.»

حجت‌الله ایوبی در این مراسم با اشاره به شرایط نامساعد آب و هوا و وزش شدید باد گفت: «دعا می‌کردیم در برگزاری افتتاحیه این جشنواره نسیمی بوزد و وزیدن این توفان نوید برگزاری جشنواره بهتری را می‌دهد.»

او با اشاره به شعری از مولانا گفت: «حضرت مولانا می‌گویند از باد پاییز اجتناب کنید برای این که درست همان بلایی را بر سر شما می‌آورد که بر سر درختان می‌آورد. البته این شاعر پارسی شدیدا توصیه می‌کند از باد بهار دور نشود و اگر به حضرت مولانا باور دارید بدانید وزیدن این باد به نفع شماست.»

ایوبی ادامه داد:‌«امیدوارم این جشنواره بهار سینمای کشورهای شرقی، اسلامی و منطقه باشد و نتیجه آن همکاری سازنده بین همه و شما باشد.»

در ادامه این مراسم هیات داوران بخش‌های مختلف معرفی شدند .

هنرمندان و چهره‌هایی همچون فرزاد موتمن، فرشته طائرپور، سیروس الوند، پیروز کلانتری،‌ منوچهر شاهسواری، مرتضی رزاق کریمی، بیژن امکانیان، علیرضا شجاع نوری، امیرحسین علم الهدی ،فرید فرخنده کیش،‌ سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد، ،رضا میر کریمی ،مرتضی شایسته ،بهنام بهزادی و … از جمله افرادی بودند که در مراسم افتتاحیه و اولین روز جشنواره در پردیس سینمایی ملت حضور داشتند.