هنر و تجربه: «زندگی رایلی » آخرین ساخته بلند سینمایی «آلن رنه» فیلمساز بزرگ و فقید سینمای فرانسه یکی از فیلم‌هایی خواهد بود که در بخش هنر و تجربه جشنواره فجر به روی پرده خواهد رفت. یک کمدی- درام که با اقتباس از نمایشنامه‌ای به همین نام نوشته «آلن آیک بورن»، ساخته شده است. این فیلم داستا‌ن‌ مشقت‌های سه زوج نه چندان خوشحال و خوشبخت که در مناطق خارج از شهر یورکشایر زندگی می‌کنند را به نمایش می‌گذارد. رنه در سومین همکاری متوالی‌اش با آلکس روال، نوشتن فیلم‌نامه آخرین اثرش را به او سپرده است.
گاردین فضای فیلم را عجیب، غریب‌نما و غوطه ور در دنیایی مصنوعی تشریح کرده است. این فیلم که در جشنواره برلین ۲۰۱۴ جایزه بهترین فیلم انجمن بین‌المللی منتقدین (فیپرشی) و خرس نقره‌ای آلفر باوئر را (به بهانه باز کردن افق‌های جدید فیلم‌سازی) ازآن خود کرد. هر چند که خود رنه به خاطر مشکلات جسمانی قادر به حضور در برلین نشد. برخورد منتقدین خصوصاً منتقدان انگلیسی زبان نسبت به این فیلم دوگانه بوده است؛ عده‌ای این فیلم را در ادامه راه فیلم‌سازی رنه دانسته‌اند و آن را ستوده‌اند و عده‌ای دیگر، فیلم را ملال آور و بدون نکته خاص برشمرده‌اند که از آلن رنه بعید بوده است.
«سابین آزما»، «هیپولایت ژیراردو»، «ساندرین کیبرلین» و «آندره دوسولیر» از بازیگران این فیلم هستند که همگی سابقه کار با رنه را در کارنامه خود دارند و طبق ادعای خود رنه، او نقشی را به آنها سپرده که کاملاًمتفاوت با کارهای قبلی‌شان است.
گفته می‌شود که رنه قصد داشته تا زندگی رایلی را در استودیو فیلم‌برداری کند و برای آن دکور بسازد تا به فیلم وجهه تئاتری ببخشد اما بودجه محدودی که در اختیار داشته مانع از این اقدام شده است.
آلن رنه که با فیلم «هیروشیما عشق من» در سال ۱۹۵۹ به شهرت جهانی رسید از فیلم‌سازان موج نوی فرانسه به حساب می‌آید. او سه هفته قبل از اکران فیلمش در فرانسه در سن ۹۱ سالگی درگذشت. «زندگی رایلی » در گیشه جهانی ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار دلار فروش داشت.