هنر و تجربه: «سال‌ها بود که در چنین موقعیتی قرار نگرفته بودم و نمی‌دانم باید از آقای ایوبی سپاسگزار باشم یا شاکی. مدت‌ها بود که به بی‌مهری عادت کرده بودم» این جملات را عباس کیارستمی که پس سال‌ها فیلمی در جشنواره فیلم فجر داشت هنگامی گفت که به دعوت سیف‌الله صمدیان پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به جمعیت مشتاقی که برای شرکت در کارگاه تخصصی او در پردیس ملت جمع شده بودند صحبت کرد.
عباس کیارستمی پیش از آن از نمایش فیلمش به عنوان افتتاحیه جشنواره بین‌المللی فجر ابراز تعجب کرد و گفت: «اصلا انتظار نداشتم که فیلمم در افتتاحیه جشنواره نمایش داده شود. هرگز تصور نمی‌کردم جشنواره فجر این لطف بزرگ را نه تنها به من که به سینمای مهجوری داشته باشد که سال‌ها نمایش داده نمی‌شود و فیلم مرا افتتاحیه جشنواره به نمایش بگذارد.»

سیف‌الله صمدیان اداره کننده این جلسه بود و در این جلسه فیلمی از ورک‌شاپ‌های کیارستمی و مارتین اسکورسیزی در کشور مراکش به نمایش درآمد. این فیلم را سیف‌الله صمدیان از جریان برگزاری  کارگاه‌ها ساخته بود و در آن کارگاه‌های کیارستمی  به صورت موازی با کلاس آموزش سینمای اسکورسیزی تدوین شده بود. صمدیان که پیش از این در فیلم ABC آفریقا با کیارستمی همکاری کرده بود، سپس با اشاره به تفاهم میان کیارستمی و اسکورسیزی در این فیلم گفت:« با حضور اسکورسیزی در این فیلم، فرق میان master class (کلاس درس) و کارگاه را متوجه می‌شوید.» پیش از پخش این فیلم صمدیان از کیارستمی پرسید از دیر برگزار کردن این کلاس ها و یا از برگزاری آن‌ها پشیمان نیستید؟ سوالی که با این جواب کیارستمی روبرو شد: «خوشحالم که به موقع این کارگاه‌ها را برگزار کردم و خوشحالم که به موقع هم تمام کردم!» عباس کیارستمی در این جلسه درباره این کارگاه‌ها گفت: «من خیلی خوشحالم که با بچه‌های جوان کارگاه برگزار می‌کنم چون از آن‌ها بسیار یاد می‌گیرم و باور کنید این حرف تعارف نیست وگرنه هیچ انگیزه‌ای بابت آموزش نداشتم.»
این کارگردان سینما افزود: «آن‌چه برایم در کار کردن با هنرجویان جوان جذابیت دارد لذت تجربه کردن و بازگشت به دوره نوجوانی‌ام است زمانی که تازه سینما را تجربه کردم و دوست دارم یک بار دیگر به دوره جوانی‌ام برگردم و باز هم تجربه به دست آورم.»
در این نشست مهمانان خارجی جشنواره فیلم فجر هم حضور داشتند و بعضی از آن‌ها دیدگاه‌هایشان را درباره سینمای کیارستمی بیان کردند.
در پایان این جلسه سیف الله صمدیان اسامی جمعی از شاگردانی را که پیش از این در کارگاه های عباس کیارستمی شرکت کرده اند و در سالن حضور داشتند را اعلام کرد و از آن ها به خاطر حضورشان تشکر به عمل آورد و بعد از نیم ساعت استراحت و وقفه فیلم کپی برابر اصل به عنوان افتتاحیه جشنواره و برای اولین بار در ایران روی پرده سینما رفت. برای این نمایش نسخه دوبله کپی برابر اصل انتخاب شده بود.

نکته قابل توجه این مراسم حضور پرتعداد عکاسان خبری بود که لحظه‌ای دوربین‌شان از تعقیب کیارستمی باز نمی‌ماند. کارگردانی که دو دهه پیش متهم به ساخت فیلم‌هایی بود که در روستاها و با ریتمی کند ساخته می‌شوند و چندان تماشاگرپسند نیستند، حالا مثل یک ستاره سینما در مرکز توجه عکاسان و رسانه ها بود.

برچسب‌ها: