هنر و تجربه: امیر کاستاریکا سینماگر سرشناس اهل صربستان ضمن ستایش سینمای ایران اعلام کرد سال آینده برای حضور در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر به ایران می‌آید.

امیر کاستاریکا خالق فیلم‌های ماندگاری مثل «زیرزمین»  در دیدار با محمود شالویی رایزن فرهنگی ایران در بلگراد سینمای ایران را سینمایی به مراتب بالاتر از سینمای هالیوود و سایرین خواند : «سینمای ایران در سال‌های اخیر از رشد چشم‌گیری برخوردار بوده و با شایستگی توانسته است که در صدر قله جهانی جای بگیرد.»

سال آینده به جشنواره فیلم فجر ایران می‌آیم

کاستاریکا از دعوت رایزن فرهنگی کشورمان استقبال کرد و با ابراز تأسف از این‌که به دلیل کمبود فرصت، امکان حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در اردیبهشت ماه سال جاری را ندارد، تأکید کرد: با آمادگی کامل و با علاقه بسیار در سال آتی به ایران عزیمت می‌کنم و در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر ایران نیز حضور خواهم داشت.

کاستاریکا همچنین از شالویی دعوت کرد تا در جشنواره «کوستندورف» که در ماه ژانویه برگزار می‌شود و مستقیما از سوی او مدیریت و هدایت می‌شود به عنوان مهمان ویژه شرکت کند. این کارگردان سرشناس جهانی از سال ۲۰۰۸ این جشنواره‌ را به صورت شخصی در صربستان برگزار می‌کند که مختص فیلم‌های سینمای مستقل و موسیقی منطقه بالکان است و از شهرت و اعتبار جهانی خود برای دعوت مهمانان شاخصی از بین سینماگران استفاده می‌کند. جانی دپ، نیکیتا میخائیلکوف، گائل گارسیا برنال و کیم کی دوک ، لیلا حاتمی از مهمانان سال‌های پیش کوستندورف بوده‌اند.

«جدایی نادر از سیمین» به رفاه فریبنده غرب اعتنایی نمی‌کند

برنده دو نخل طلا برای فیلم‌های «وقتی بابا به ماموریت رفته بود» و «زیرزمین» همچنین از فیلم «جدایی نادر از سیمین» به عنوان یک اثر هنری با هویت فرهنگی و دربرگیرنده پیامی برای پایبندی به سنت‌های اجتماعی و مقاومت در برابر زرق و برق‌های ظاهری غربی یاد کرد و گفت: «استنباط من این است که در این فیلم به سنت‌های اجتماعی و نظام خانوادگی پایبندی عمیقی وجود دارد و به خوبی می‌بینیم که در عمق محتوای آن به زرق و برق‌های غربی پشت پا زده می‌شود و به آسایش ظاهری و رفاه فریبنده دنیای غرب اعتنایی نمی‌شود.» گفتنی است که سال گذشته اصغر فرهادی مهمان جشنواره «کوستندورف»  کاستاریکا بود.

فرهادی و امیرکاستاریکا

امیر کاستاریکا همچنین رویکرد مستقل کشورمان در جهان سیاست را تحسین کرد : «ایران به خوبی توانسته است که روی پای خود بایستد و با عزت و احترام استقلال خود را حفظ کند و از این نظر حائز اهمیت فراوان است.»

در این دیدار محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد هم به ساز و کار مدیریت فرهنگی در ایران و جشنواره‌های مختلف فیلم اشاره داشت: «افزون بر جشنواره‌های مهمی همچون فیلم فجر، کودک و نوجوان و مواردی از این دست، در فرآیندی دیگر نیز دانشکده‌های عالی، آموزشگاه‌های آزاد هنری و مؤسسات مختلف فیلم‌سازی که عمدتا جنبه خصوصی دارند با جدیت هرچه تمام‌تر صنعت سینمای کشور را یاری می‌دهند و در اعتلای آن نقش سازنده و مهمی را ایفا می‌کنند.

شالویی در ادامه با اشاره به شخصیت برجسته نویسنده، کارگردان و فیلمساز فقید و نام آشنای کشورمان مرحوم علی حاتمی هم گفت: حاتمی تأثیر ماندگاری بر سینمای واقع بین و معناگرای ایران داشته است و آثاری که از او برجای مانده، هر یک مبین آن ست که هنر هفتم در خدمت به مبانی عمیق فرهنگی، تحکیم روابط اجتماعی و ترسیم آیین زندگی می‌تواند پویندگی و بالندگی لازم را داشته باشد.

در این دیدار  شالویی ضمن اهدای کتاب ارزشمند «شاهکارهای نگارگری» به کاستاریکا، درباره این هنر با اصالت هم  به فیلمساز برجسته اروپایی توضیحاتی ارائه کرد که مورد توجه بسیار او قرار گرفت.امیر کاستاریکا پس از مشاهده برخی از تصاویر نگارگری با ابراز شگفتی فراوان گفت:« پیشتر درباره هنر نگارگری شناختی اجمالی داشتم اما نمی‌دانستم که نگارگری ایرانی تا این حد زیبا و جذاب است.»

امیر کاستاریکا علاوه نخل طلای جشنواره کن ، جوایزی نظیر شیر طلایی ونیز و خرس نقره‌ای برلین را نیز در کارنامه خود دارد.