هنر و تجربه: «تا ابد» به کارگردانی  مارگاریتا ماندا از آثاری است که در بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر به نمایش در می‌آید. مارگاریتا ماندا متولد ۱۹۶۳ در یونان، او پس از ساخت یک فیلم کوتاه، دو مستند، یک سری مستند تلویزیونی و فیلم «هریسوسکانی»،فیلم «تا ابد» را در سال ۲۰۱۴ ساخت. ماندا در فیلم‌های «ابدیت و یک روز»، «نگاه اولیس»، «علفزار گریان» و «غبار زمان»، دستیار تئو آنجلوپلوس، کارگردان صاحب نام یونانی بوده است و سابقه ساخت فیلم و مستند هم در مورد المپیک آتن ۲۰۰۴ را دارد.

فیلم «تا ابد» داستان دو آدم تنها، در آتن را روایت می‌کند. یکی راننده قطار است و دیگری مسافر هر روزه همان قطار راننده عاشق مسافر می‌شود. عشقی که با مقاومت و تصمیم‌های سرنوشت ساز درگیر است.

در نقدی که سایت هالیوود ریپورتر بر این فیلم نوشته، فیلم را یک اثر مینیمال سینمایی و تاثیرگذار خوانده است. فیلمی که تا بیست دقیقه ابتدایی آن دیالوگی به گوش نمی‌رسد و بیشتر به صداهای محیطی متکی است تا دیالوگ؛ وشخصیت‌های داستان بیشتر با چشمانشان حرف می‌زنند تا با دهانشان .

در فیلم «تا ابد»، ماندا همچون آثار دیگرش و تحت تآثیر همکاری‌اش با آنجلوپلوس و «جوزف کودلکا» فیلم‌بردار اهل چک، از حرکت‌های مینیمال دوربین و صحنه‌هایی که با وسواس زیاد ترکیب شده‌اند به وفور دیده می‌شود. فیلمی که در آن از رنگ‌های سیاه و سفید مونوکرومیک استفاده شده است .

از جوایز این فیلم می‌توان کسب عنوان بهترین کارگردان در جشنواره فیلم قاهره را نام برد .«آنا ماشا» و «کوستاس فیلیپ اوگلو» از بازیگران این فیلم ۸۷ دقیقه‌ای هستند.

برچسب‌ها: