هنر و تجربه:صدمین برنامه سینماتک که با روز تولد زاون قوکاسیان منتقد،کارگردان و پژوهش‌گر فقید مصادف شده است، به نمایش مستندهایی از این هنرمند می‌پردازد. صدمین برنامه سینما تک خانه هنرمندان با سالروز تولد زاون فوکاسیان مصادف شده و به همین دلیل برنامه این روز به دو فیلم کمتر دیده شده از این هنرمند، اختصاص دارد.این مراسم ساعت ۱۷ امروز(دوشنبه ۷ اردیبهشت) در تالار استاد ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
در این مراسم ابتدا دو فیلم زاون قوکاسیان با نام «تجلی هنر و ایمان» از مجموعه ادیان توحیدی به نمایش در می آید و سپس ناصر فکوهی، محمدرضا اصلانی و سیدمحسن هاشمی تهیه کننده فیلم درباره نقش اقلیت‌های مذهبی در هنر ایران، زندگی و فعالیت‌های زاون قوکاسیان و پروژه ادیان توحیدی صحبت می‌کنند.همچنین در این برنامه دو کلیپ درباره زندگی و هنر زاون قوکاسیان پخش می‌شود و دانشجویانی این هنرمند نیز متنی را می‌خوانند.

زاون قوکاسیان از سال ۱۳۵۰ فیلم‌سازی آماتوری را با فیلم‌های ۸ م. م در سینمای آزاد آغاز کرد و مدتی سرپرست سینمای آزاد اصفهان بود. قوکاسیان به عنوان مدرس در دانشگاه‌های سوره تهران و سپهر اصفهان مشغول به تدریس سینما بود. از فعالیت‌های او می‌توان به نشر کتاب‌های سینمایی اشاره کرد.اولین کتاب او در حوزه سینما در سال ۱۳۵۰ منتشر شد که درباره فیلم «چشمه» ساخته آربی آوانسیان بود. نوشتن کتابی درباره یک فیلم تا آن زمان در سینمای ایران سابقه نداشت. قوکاسیان در چند دوره از جشنواره‌های سینمایی در ایران، اتریش و ارمنستان از اعضای هیات داوران بود. او هم‌چنین مسئولیت دبیر هنری جشنواره فیلم کوتاه فیلم حسنات را نیز بر عهده داشت. زاون قوکاسیان به دلیل عوارض ناشی از سرطان معده به مدت چهار ماه در بیمارستانی در وین تحت درمان بود و اوایل بهمن ماه ۱۳۹۳ به ایران بازگشت، و سرانجام ظهر اول اسفند ماه ۱۳۹۳ در سن ۶۴ سالگی در منزلش در شهر اصفهان درگذشت.