هنر و تجربه: دوازده فیلم مستند از پنج قاره مختلف برای نمایش در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر انتخاب شده‌اند. در میان این فیلم‌ها «پاره تن من» از محمود بهرازنیا به نمایندگی از آلمان نیز قرار دارد. بهرازنیا که برای مخاطبین ایرنی با بازی در فیلم‌های باران (مجید مجیدی) و جمعه (حسن یکتاپناه) شناخته شده است سال‌هاست که در آلمان زندگی می‌کند. پاره تن من یک گفتگوی بلند با ویم وندرس درباره کار سینمایی و زندگی اوست. بهرازنیا این فیلم را به عنوان یک درد دل خصوصی با دوربین دیجیتال و نه یک مصاحبه ساخته است.
سایر فیلم‌ها در ژانرهای متفاوت مستند تحقیقی، مستند بیوگرافیک و مستندهای اجتماعی هستند. دوازده فیلم بخش مستند در سانس ساعت ۲۱ سالن شماره دو پردیس ملت پخش می‌شوند.
همچنین میزگردهایی در روزهای پنج شنبه دهم و جمعه یازدهم اردیبهشت در رابطه با سینمای مستند برگزار می‌شوند. روز جمعه با شرکت امیر امیرانی مستندساز و الخاندرو لسیگا تهیه‌کننده آثار مستند مکزیک میزگردی درباره مستندسازی پیرامون بحران‌های جهانی برگزار خواهد شد و برنامه روز پنج شنبه میزگردی با حضور همین تهیه‌کننده و محمود بهرازنیا درباره بازنمایی زندگی و آثار فیلم‌سازان در مستندسازی است.
فیلم‌های شرکت کننده در این بخش از جشنواره عبارتند از:

پروانه سفید به کارگردانی بهروز نورانی‌پور محصول ایران
«پروانه سفید» به کارگردانی بهروز نورانی پور محصول شبکه الکوثر است. این مستند داستانی و شاعرانه که درباره «آیت‌الکرسی» است، آرزوهای سلما خاتون را برای نوه متولد شده‌اش در قالب روایت داستانی به تصویر می‌کشد.

انرژی به کارگردانی هیوبرت کاناوال محصول اتریش
مستند «انرژی» با سفری در دنیای دیوانه وار جنگ برای انرژی بینندگان را به خود جذب می‌کند. جنگ دنیای آینده جنگ بر سر منابع انرژی خواهد بود.

تولد دوباره مارول به کارگردانی فیلیپ گاج و فیلیپ روئور محصول فرانسه
این مستند فرانسوی به صعود شرکت «مارول» پس از ورشکستگی اقتصادی آن در سال ۱۹۹۶ می‌پردازد. مارول یک کمپانی آمریکایی است که کتاب مصور عرضه می‌کند. این شرکت همچنین در رابطه با این کتاب‌ها در سینما و تلویزیون و … فعالیت می‌کند.

صدای ساکوروف به کارگردانی لینا کیل پلنن محصول استونی، فنلاند، آلمان
الکساندر ساکوروف یکی از کارگردان‌های مشهور روسی است که به عنوان یک نابغه سینمایی شناخته شده است. مستند «صدای ساکاروف» داستان زندگی و  دنیای سینمایی این هنرمند است.

نابخشوده: رواندا به کارگردانی لوکاس آگوستین محصول آلمان و رواندا
این فیلم مستند درپی پاسخ به این سوال است که «یک قربانی چگونه می‌تواند یک قاتل را ببخشد؟». این فیلم حاصل تحقیقات لوکاس آگوستین در کشور رواندا در سال ۲۰۰۳ است. جمهوری رواندا کشوری است کوچک در مرکز آفریقا. خاطره قتل‌عام توتسی‌ها در این کشور در سال ۱۹۹۴ هنوز در اذهان باقی‌مانده‌است.

جنون عقل به کارگردانی پیتر کروگر محصول هلند و بلژیک
«جنون عقل» در مورد یک وسواس غیر معمولی است. یک محقق فرانسوی برجسته سعی می کند آثارش بعد از مرگش کامل شود. این فیلم در مورد تقابل ذهن غربی با معنویت آفریقایی است.

ما بسیاریم به کارگردانی امیر امیرانی محصول انگلستان
این مستند انگلیسی که توسط یک کارگردان ایرانی الاصل ساخته شده است در مورد یک تجمع بزرگ انسانی است که سازندگان فیلم عنوان می‌کنند بزرگترین اجتماع انسانی تاریخ است. این فیلم به موضوع راهپیمایی مردم جهان در ۸۰۰ شهر ۷ کشور در محکومیت حمله ارتش آمریکا به عراق می‌پردازد.

ملاقات به کارگردانی مایکل مادسن محصول فنلاند و دانمارک
کارگردان در این فیلم با مراجعه به سازمان ملل، ناسا و دانشمندان و محققان به بررسی رویداد اولین ملاقات انسان با موجودات فضایی هوشمند می‌پردازد.

هنر و صنعت به کارگردانی سم کولمن و جنیفر گراسمن محصول امریکا
در این مستند کارگردان یک نقاش حرفه‌ای را دنبال می‌کند که آثار هنرمندان بزرگ را کپی می‌کند. او به جای فروش آثارش، آنها را به موزه‌ها اهدا می‌کند. این فیلم داستانی عجیب درباره وسواس یک هنرمند و درک تقاطع انسان دوستی، هنر و سلامت روان است.

پاره تن من به کارگردانی محمودرضا بهرازنیا محصول آلمان
«پاره تن من» فیلمی درباره «ویم وندرس» یکی از چهره‌های سرشناس سینمای معاصر آلمان است. وندرس، عکاس، نویسنده، تهیه‌کننده و از بزرگ‌ترین کارگردانان و فیلم‌نامه‌نویسان سینمای اروپا و جهان است و در کنار ورنر هرتزوگ، از نوابغ سینمای آلمان به حساب می‌آید.

از کالیگاری تا هیتلر به کارگردانی رودریگر ساشلند محصول آلمان
این فیلم درباره دوران شکوفایی سینمای آلمان در زمان جمهوری وایمار است. جمهوری وایمار در اصل اصطلاحی است که مورخان برای دوره تاریخی حدفاصل پایان جنگ جهانی اول تا روی کار آمدن حکومت نازی‌ها در آلمان ابداع نموده‌اند. جمهوری وایمار اولین تلاش برای ایجاد مردم‌سالاری در آلمان بود که توسط سیاست‌مداران آلمانی در شهر وایمار مورد اجماع قرار گرفت. «از کالیگاری تا هیتلر» به بررسی سینمای آلمان در این مقطع می‌پردازد.

یافتن گاستون به کارگردانی جولیا پاتریسیا پرز محصول پرو
این فیلم در مورد یک آشپز پرویی به نام گاستون آکوریو است. او یکی از سرآشپزهای ماهر پرویی است که به طبخ غذاهای مطبوع پرویی با استفاده از میوه‌ها و گیاهان محلی می‌پردازد.