هنر و تجربه: هجدهمین بازار بین‌المللی فیلم تهران در قالب بخش بین‌الملل سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر عصر دوشنبه( ۷ اردیبهشت‌ماه ) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پردیس سینمایی ملت افتتاح شد.

 مراسم افتتاح بازار فیلم تهران حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد دبیر سی‌وسومین جشنواره بین المللی فیلم فجر و جمعی از از مدیران سینمایی در محل بازار فیلم در پردیس سینمایی ملت، برگزار شد.طی  این مراسم  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از غرفه‌های مختلف بازار فیلم تهران بازدید کرد و غرفه‌داران توضیحاتی را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کردند. در حاشیه افتتاحیه بازار فیلم تهران، تفاهم‌نامه‌ای میان ایران و چین توسط علیرضا تابش مدیرعامل ینیاد سینمایی فارابی و جاناتان شن مدیر شرکت چینه ورک مدیا برای تولید یک فیلم مشترک به امضا رسید.

در بخشی از مراسم حجت الله ایوبی در جمع خبرنگاران حاضر شد و  توضیحاتی را درباره هجدهمین بازار فیلم تهران ارائه کرد. رییس سازمان سینمایی با تاکید براین نکته که امسال سعی شده تا بازار متفاوتی از نظر شکل و فضا برگزار شود.از جمله تفاوت‌های این بازار را عرضه اختصاصی محصولات سینمای ایران ذکر کرد . او در ادامه اولین اتفاق خوب در  افتتاح این بازار را عقد قرارداد میان بنیاد سینمایی فارابی با یک کمپانی معتبر چینی برای تولید مشترک فیلم بین این دو کشور عنوان کرد:« البته یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این بازار ایجاد زمینه برای تولیدات مشترک و عرضه محصولات سینمای ایران به خریداران خارجی است. من معتقد هستم که فیلم های ایرانی در دنیا جاذبه و خریدار دارد. اگر فرصت های خوب فراهم کنیم این امید وجود دارد که بازار خوبی برای سینمای ایران فراهم شود و این بازار یک فرصت مناسب است.»

رییس سازمان سینمایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا در بازارهای بعدی نیز خبری از غرفه‌های خارجی نخواهد بود، گفت:«برگزاری بازار به این شکل اولین تجربه ما است. اینکه غرفه‌های خارجی در این بازار فیلم‌های خود را به یکدیگر بفروشند، نمی‌تواند انگیزه مناسبی برای برگزاری چنین بازاری باشد. البته اگر غرفه‌ها را به بازار آسیا، منطقه و کشورهای اطراف تعریف کنیم، می‌تواند حضور غرفه‌های خارجی توجیه پذیر باشد. امسال ترجیح دادیم بازار تنها بازار عرضه محصولات ایرانی باشد و این نخستین تجربه است. ما هفته آینده این تجربه را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم تا ببینیم سال آینده بازار را چگونه برگزار کنیم البته بسیاری از کشورها مانند کره و ژاپن نیز بازارهای خود را همین گونه برگزار می‌کنند و این مساله کار غیر متداولی نیست.»

در هجدهمین بازار فیلم جشنواره فجر ۷۰ کشور حضور دارند و ۵ غرفه انیمیشن و ۱۵ غرفه سینمایی نیز تدارک دیده شده‌است.در این دوره با تمرکز بر خرید و فروش فیلم‌های ایرانی از توزیع‌کنندگان و تولید کنندگان اصلی سینما برای عرضه کارهای‌شان در این بازار دعوت شده است و برای اولین بار با تعبیه سیستم دیجیتال حاضران امکان دیدن ۳۰۰ فیلم سینمایی بلند،‌ کوتاه و مستند تولیدشده در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ را خواهند داشت.

این بازار تا ۱۱ اردیبهشت ماه در طبقه دوم پردیس سینمایی ملت برپا است.