هنر و تجربه: ماکسیمون مونیهان کارگردان فیلم «صدای سکوت» دوشنبه شب در سالن موزه سینما همراه با بینندگانی که برای دیدن فیلم او بلیت خریده بودند به تماشای فیلم نشست. صدای سکوت از جمله فیلم‌هایی است که در بخش هنر و تجربه جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به نمایش در می‌آید.مونیهان پیش از آغاز فیلم از جای خود بلند شد، خود را  معرفی کرد و چند جمله با تماشاگران صحبت کرد. ماکسیمون مونیهان کارگردان ۴۶ ساله نیویورکی در پایان سخنانش به زبان فارسی خطاب به حاضرین در سالن گفت: «نخوابید!».
صدای سکوت فیلمی صامت و سیاه و سفید است که با حذف دیالوگ و فقط با استفاده از تصویر و صداهای پیش‌زمینه، داستان دختر نوجوانی را تعریف می‌کند که از آمریکای مرکزی به نیویورک مهاجرت کرده و در آن‌جا مجبور به کار اجباری برای یک باند خلاف‌کار شده است.
ماکسیمون مونیهان پس از پایان فیلم نیز با تماشاگران فیلمش هم‌صحبت شد و درباره داستان فیلمش و مشکل مهاجرین غیرقانونی لاتین‌تبار در آمریکا سخن گفت. مونیهان درباره بودجه فیلمش توضیح داد:« در آمریکا فقط کسانی که پولدارند یا کمپانی‌ها می‌توانند از پس تامین مخارج فیلم‌سازی برییایند و بقیه باید راه‌هایی برای فیلم‌ساختن بدون پول پیدا کنند. فیلم ما از این مرحله هم فراتر رفت و با بودجه صفر جلو رفتیم. کسانی که جلوی دوربین ما رفتند هیچ‌کدام پولی نگرفتند.»

11156355_803360429760403_7054399279360627429_n
کارگردان فیلم «صدای سکوت» در ادامه به تشریح داستان فیلمش پرداخت: «کودکانی هستند که در متروی نیویورک کارت‌هایی را پخش می‌کنند که رویش نوشته «سلام، لطفا برای تامین مخارج تحصیل یک دلار به من کمک کنید» بیشتر نیویورکی‌ها اعتقاد دارند این نوشته‌ها فریب‌کارانه هستند اما ده درصد از این کودکان برده هستند. آن‌ها از جنوب مکزیک یا از گواتمالا توسط باندهای غیرقانونی به آمریکا آورده می‌شوند و تهدیدشان می‌کنند اگر کار نکنند خانواده‌شان در مکزیک یا گواتمالا به قتل می‌رسند.»
مونیهان درپایان صحبت‌هایش به سفر به ایران اشاره کرد:« برای اولین بار است که به ایران می‌آیم اما در ایران دوستان خوبی دارم که در جشنواره‌های فیلم دیگر با آن‌ها آشنا شده‌ام.»