هنر و تجربه: «لیلی هینستین» مدیر هنری جشنواره فیلم بلفورت، در بازار فیلم ایران حضور پیدا کرده‌است. جشنواره فیلم بلفورت در فرانسه برگزار می‌شود و محلی برای نمایش فیلم‌های جسورانه است. این جشنواره داری بخش‌های مختلفی است از جمله رقابت جهانی فیلم‌های اول، فیلم‌اولی‌ها تا فیلم سومی‌ها، مرور آثار، گرامی‌داشت و بخش حمایتی پس از تولید. خبرگزاری پانا با این مدیر هنری گفت‌وگو کرده‌است.

چطور با جشنواره فیلم فجر آشنا شدید؟
جشنواره فیلم فجر بسیار معروف است چون بزرگ‌ترین جشنواره فیلم در ایران است. از طرفی برای شرکت در بازار فیلم تهران هم از من دعوت کردند. پس به ایران آمدم تا فیلم‌های جدید برای جشنوراه بلفورت انتخاب کنم. سال گذشته یک فیلم ایرانی به نام «فردا» برای جشنواره انتخاب کردم که یک فیلم اولی بود. تصمیم گرفتم در بازار فیلم ایران حضور پیدا کنم تا فیلم‌های بیشتری ببینم و فیلم‌های بیشتری را برای جشنواره انتخاب کنم.

چه ویژگی در سینمای ایران برای شما جذاب است؟
شیوه‌های فیلم‌سازی زیادی در ایران وجود دارد. مثلا در سینمای فرانسه می‌شود درباره یک سینمای خاص حرف زد که فرانسوی است اما در ایران شما فیلم واقع‌گرا دارید، فیلم شاعرانه مثل فیلم‌های کیارستمی دارید و فیلم‌های کارگردان‌های جوان‌تان هم هست.سینمای ایران خیلی متنوع است.

از آنجایی که در بازارهای فیلم متعددی بودید، به نظرتان بازار فیلم تهران چطور است؟
به نظرم این بازار دارد گام‌های اولش را برمی‌دارد. اولین دوره بازار فیلم تهران است که به این شکل برگزار می‌شود. اینجا فضای خوبی دارد و به نظرم در آینده بهتر هم می‌شود.

در جشنواره بلفورت تاکنون فیلم‌های ایرانی زیادی نمایش داده شده‌اند؟
جشنواره ما ۳۰ ساله است و فیلم‌های ایرانی زیادی در آن نمایش داده نشده است. من برای همین اینجا هستم و به این جشنواره آمدم تا برای جشنواره خودمان فیلم انتخاب کنم.

به نظرتان فیلم‌های ایرانی برای مخاطبان جشنواره بلفورت جذاب هستند؟
به نظرم فیلم‌سازهای ایرانی دقت زیادی صرف جزییات می‌کنند. فیلم‌سازهای شما بسیار به روابط دقت می‌کنند، درست شبیه آن چیزی که در فیلم‌های ژاپنی دیده می‌شود.