هنر و تجربه: بخش کلاسیک شصت و هشتمین جشنواره کن، فیلم‌های خود را مشخص کرد.  هدف این بخش حمایت از فیلم‌های اصیل و قدیمی سینماست، امسال این رویداد سینمایی برنامه‌های بسیاری را برای بخش کلاسیک تدارک دیده و ضمن نمایش نسخه‌های ترمیم شده چندین فیلم بلند کلاسیک و مستند، کوستا گاوراس را هم به عنوان مهمان ویژه خود اعلام کرده‌است.

گاوراس یونانی یکی از کهنه کاران جشنواره کن به حساب می‌آید که در سال ۱۹۸۲ با فلم «گمشده» نخل طلای کن و در سال ۱۹۶۹ جایزه ویژه هیئت داوران را با فیلم «Z» به دست آورده و همچنین سال ۱۹۷۶ عضو هیئت داوری این جشنواره بوده است. از فیلم «Z» که که جایزه اسکار و گلدن گلوب را هم به دست آورده، نسخه‌ای ترمیم شده در جشنواره کن به روی پرده می‌رود.

به عنوان بخشی جنبی از برنامه سالگرد ۱۰۰ سالگی «اورسن ولز» نیز فیلم‌های کلاسیکی «همشهری کین» و «زنی از شانگهای» از او، «مرد سوم» اثر کارول رید و همچنین دو مستند به نام‌های «کالبدشکافی اورسن ولز» و «این اورسن ولز است» به کارگردانی الیزابت کاپنیست، و جولیا کوپربرگ به نمایش درمی‌آیند.

هم‌چنین در کن برای مانوئل دی الویرا، کارگردان فقید پرتقالی بزرگداشتی برگزار می شود و نسخه بازسازی شده فیلم «یادها و خاطره‌ها» محصول سال ۱۹۸۲ را برای اولین بار در این جشنواره نمایش در می‌آید.

در طی یک برنامه‌ای نیز به اینگرید برگمان، بازیگر سینمای کلاسیک که تصویر او امسال در پوستر رسمی جشنواره کن آمده، ادای احترام خواهد شد و مستند «اینگرید برگمان به روایت خودش» به کارگردانی استیگ بورگمان در مورد او به روی پرده می‌رود.

جشن تولد ۶۰ سالگی نخل طلای کن از دیگر برنامه‌های امسال جشنواره است و به این دلیل، مستندی با عنوان «افسانه نخل‌های طلایی» اثر الکسی ولیر نمایش خواهد داشت. در این مورد باید گفت که تا سال ۱۹۵۴، جایزه‌ای با عنوان «جایزه بزرگ جشنواره کن» به بهترین فیلم اهدا می‌شد.

مستندهای «هیچکاک و تروفو» به کارگردانی کن جونز، «دی‌پاردیوی تمام عیار» ریچارد ملو، «ساخته سیدنی لومت» اثر اننسی بیرسکی، «هارولد و لیلین» دنیل رایم و «استیو مک کویین: مرد و لومان» ساخته گابریل کلارک و جان مک کنا، از مستندهایی هستند که در بخش کلاسیک کن و در ستایش سینما به نمایش درمی‌آیند.

«چشمان سوخته» به کارگردانی «لاورنت راث» (۱۹۸۶)، «راکو و برادرانش» ساخته «لوچینو ویسکونتی» (۱۹۶۰)،  «دختر سیاه» به کارگردانی «عثمان سمبن» (۱۹۵۸)، «آسانسوری به سوی مرگ» به کارگردانی «لوئی مال» (۱۹۵۷)، «آشوب» از «آکی‌را کوراساوا» (۱۹۸۵)، «مرد بلند بلوند با لنگه کفش سیاه» ساخته «ایو روبرت» (۱۹۷۲)، نسخه سه بعدی «پارک ژوراسیک» به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ» محصول سال ۱۹۹۳، قسمت اول و دوم «ایوان مخوف» ساخته «سرگئی آِزنشتاین» (۱۹۴۴)، «ترمیناتور» به کارگردانی «جیمز کامرون» (۱۹۸۴)، «هتل شمالی» از «مارسل کارنه» (۱۹۳۸)، «جو هیل» به کارگردانی «دو وایدربرگ» (۱۹۷۱)، «مظنونین همیشگی» به کارگردانی «برایان سینگر» (۱۹۹۵) دیگر فیلم‌های اعلام شده از سوی کن برای بخش کلاسیک هستند.

شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن از ۱۳ تا ۲۴ ماه می (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) برگزار می‌شود.