هنر و تجربه :برگزیدگان بخش بین الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر  معرفی شدند.

اسامی برگزیدگان به شرح زیر هستند

جلوه‌گاه شرق

فیلم های برگزیده بخش جلوه گاه شرق جشنواره بین المللی فیلم فجر در حالی اعلام شد که فیلم چینی به عنوان بهترین اثر انتخاب شد و کارگردان آذربایجانی حاضر در این بخش نیز از فاطمه معتمدآریا به عنوان یک بازیگر ایرانی تمجید کرد.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، در نخستین بخش اهدای جوایز بخش بین الملل جشنواره، هیات داوران بخش جلوه گاه شرق شامل عزیزه تان، دولت نظرخدانظرف، فابیو تسی، جورج اواشویلی، منوچهر محمدی، مکسین ویلیامسن و نگار جواهریان روی سن آمدند.

در این بخش، فابیو تسی، بازیگر و کارگردان ایتالیایی از حضور در ایران استقبال زیادی کرد : کیفیت فیلم‌ها در جشنواره بالا بود و من خیلی خوشحالم که در ایران بودم و امیدوارم به زودی با ایران فیلمی تولید مشترک داشته باشیم.
مکسین ویلیامسون نیز با بیان اینکه از حضور در ایران احساس غرور می‌کند، اظهار کرد: خوش‌آمدگویی ایرانی‌ها بسیار خوب بود و ما خیلی خوشحالیم که زمان و وقت مجزایی را برای فیلم‌های بین‌المللی در نظر گرفتید. بودن در تهرانِ زیبا، خیلی اتفاق خوبی بود.همچنین وجود بخشی مجزا برای فیلم‌های بین‌المللی اتفاق خوبی است و ما از بودن در اینجا و انتخاب کردن فیلم‌هایی با یکدیگر خیلی خوشحال هستیم.

در ادامه این بخش، جوایز بخش جلوه گاه شرق به این شرح اعلام شد:
** سیمرغ بلورین بهترین بازیگر به مرآت اوریپف برای بازی در فیلم «معلم» به کارگردانی نصیر سعیداف اهدا شد.
** سیمرغ بلورین بهترین بازیگر به بادما برای فیلم «نورجمعه» به کارگردانی بایانرول اهدا شد.
** سیمرغ بلورین به همراه جایزه نقدی بهترین فیلمنامه به صفی یزدانیان برای فیلم در «دنیای تو ساعت چند است؟» اهدا شد.
** سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به لیو سانگ تات کارگردان فیلم «مردانی که دنیا را نجات می دهند» اهدا شد.
** سیمرغ بلورین به همراه جایزه نقدی بهترین کارگردانی به الچین موسی اوغلو برای فیلم «نبات» اهدا شد.
** سیمرغ بلورین و جایزه نقدی بهترین فیلم به فیلم «نور جمعه» به تهیه کنندگی باتو منگکه و کارگردانی بایانرول از چین اهدا شد.

در ادامه این بخش، الچین موسی اوغلو کارگردان فیلم «نبات» که فاطمه معتمدآریا در آن ایفای نقش کرده است، پس از دریافت جایزه خود گفت: از مسئولان جشنواره فیلم فجر تشکر می کنم. می دانم که یکی از بهترین بازیگران ایرانی در این فیلم حضور داشته است. برای من بسیار جای خوشحالی است که با انسانی بسیار شریف و بازیگری ارزشمند از ایران فیلم ساختم.
وی ادامه داد: برای ساختن این فیلم از عوامل ایرانی استفاده کرده‌ام؛ حامد ثابت (موسیقی)، ساسان نخعی (صدابردار)، بهمن اردلان (صداگذار) و (بابک شیرین صفت) تدوین، مهرداد میرکیانی (چهره پردازی) و فیلمبردارمان ایرانی بودند.بر اساس این گزارش، این سخنان کارگردان آذربایجانی با استقبال و تشویق حاضران همراه بود.

* هنر و تجربه
دو فیلم هنر و تجربه در بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر تندیس گرفتند.
هوشنگ گلمکانی و شهرام مکری به عنوان  نماینده شورای سیاست‌گذاری  گروه هنر و تجربه روی سن آمدند و جوایز این بخش به شرح زیر اعلام کردند
** تندیس هنر و تجربه بهترین فیلم به همراه جایزه نقدی به پاسکال فران کارگردان فیلم «اهل پرواز» اهدا شد.
** تندیس هنر و تجربه بهترین فیلم به همراه جایزه نقدی به هومن سیدی برای فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من» اهدا شد.

*جایزه ویژه پنج بانوی مسلمان
سه جایزه ویژه جشنواره فیلم فجر به انتخاب پنج بانوی بازیگر مسلمان در حالی به برگزیدگان اهدا شد که بازیگر لبنانی عضو هیات داوران با سخنانی شیوا درباره زبان بین‌المللی سینما برای میهمانان دقایقی سخن کرد.
هیات داوران بخش ویژه جشنواره امسال شامل پنج بانوی مسلمان از کشورهای مختلف که مریلا زارعی و هنگامه قاضیانی از ایران هم در میان آن‌ها بودند، جوایز ویژه خود را به شرح زیر اعلام کردند:

اختتامیه 5
** سیمرغ بلورین و جایزه نقدی بهترین استعداد جوان به علی ملاقلی‌پور برای کارگردانی «قندون جهیزیه» اهدا شد.
** سیمرغ بلورین با رویکرد هم‌گرایی ملل به میشل هازاناویچز برای ساخت فیلم «جستجو» اهدا شد.
** جایزه ویژه مصطفی عقاد، بیرق طلایی جشنواره به صدیق شرنیاز کارگردان فیلم «ملکه کوهستان» از قرقیزستان اهدا شد.
بر اساس این گزارش، علی ملاقلی پور در هنگام جایزه خود ابتدا به شوخی گفت که فکر نمی‌کرده که استعداد جوان باشد، و سپس بیان کرد: هدف‌مان این بود که قندون جهیزیه را بسازیم و کام مردم ایران و تمام جشنواره‌هایی که راه پیدا می کند را شیرین کنیم.

در ادامه نیز، سارا کثیر بازیگر لبنانی حاضر در میان پنج داور زن مسلمان پشت میکروفون رفت و پس از بیان چند جمله به زبان عربی، با زبانی فارسی و بسیار شیوا گفت: عید شما مبارک. ما این روزها تجربه می‌کنیم وقتی جهان‌بینی‌ها به وحدت می‌رسند، وقتی دردهای مشترک با رمز و راز هنر مرزها را در هم می‌شکند؛ صلح و دوستی این‌گونه تعریف می‌شود.
وی تاکید کرد: هنر سینما همیشه زیباترین و باشکوه‌ترین رسم و آیین همبستگی ملل بوده، هست و خواهد بود.
بر اساس این گزارش، لحن و زبان فارسی  سارا کثیر، با تشویق مریلا زارعی و حاضران در سالن همراه بود.

*برگزیدگان بخش سینمای جهان
برگزیدگان بخش سینمای جهان در مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر معرفی شدند.
**سیمرغ بلورین و پاداش بهترین بازیگر فیلم در این بخش به گواردان برای فیلم ناشناس به کارگردانی بیجو کومار دامنداران از هند اهدا شد.
**سیمرغ بلورین و جایزه فیلم‌نامه این بخش به گروه فیلمنامه نویسان نورجمعه شامل: چن یانگ، وانگ بینگ، لوسیو، سان هایفان، لی دان، لی سانگ جون، ژانگ پنگ به کارگردانی چن یانگ از چین اهدا شد.
**سیمرغ بلورین و جایزه ویژه هیات داوران به امیرحسین عسگری برای فیلم بدون مرز به تهیه کنندگی مجتبی امینی از ایران اهدا شد.
**سیمرغ بلورین و جایزه بهترین کارگردانی نیز در این بخش به فاروغ حافظ حاجی اوغلو برای فیلم ماجراجویان برف از کشور ترکیه اهدا شد.
**سیمرغ بلورین و جایزه نقدی بهترین فیلم به سیزارتا به تهیه کنندگی و کارگردانی ریچی مهتا، محصول کانادا و هند اهدا شد.
**سیمرغ بلورین بهترین بازیگر به گووارتانبرای بازی در فیلم ناشناس از هند اهدا شد.