هنر و تجربه: مجموعه نشست‌های تحلیلی «داکیومنتری به روایت ایرانی» در طول سه روز پیاپی از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت در دانشگاه هنر برگزار می‌شود.
در این مجموعه نشست‌ها که با همکاری معاونت آموزش و پژوهش سفیر فیلم، دانشکده سینما-تئاتر و بسیج دانشجویی دانشگاه هنر در سالن فارابی این دانشگاه قرار است برگزار شود، اساتید و پیشکسوتان سینمای مستند ایران از جمله آقایان محمد تهامی‌نژاد، پیروز کلانتری، همایون امامی، روبرت صافاریان، حمید دهقان‌پور، شهاب اسفندیاری، نادر طالب‌زاده و مهرداد فراهانی همکاری می‌کنند.
اولین نشست از مجموعه نشست‌های تحلیلی تاریخ سینمای مستند ایران، با عنوان «داکیومنتری به روایت ایرانی» بهانه‌ای است برای جریان‌شناسی تحلیلی تاریخ سینمای مستند از ابتدای ورود سینما به ایران تا امروز.
به باور بسیاری از فیلم‌سازان کشورمان، سینمای مستند ایران در بسیاری از زمینه‌ها از دیگر قالب‌های سینمایی پیشروتر بوده و این پیشتازی ضرورت مطالعه و پژوهش نسبت به سیر تطور سینمای مستند ایران، شناخت اقسام منحصر به فرد روایت در مستندهای ایرانی و بررسی جریان‌های شکل گرفته در سینمای مستند از نخستین گرایش‌ها تا گرایش نوظهور مستندسازی را ایجاب می‌کند.