هنر و تجربه: نهمین جشنواره فیلم و عکس فرهنگ بومی ژیار در بانه، میزبان کارگاه تخصصی تورج اصلانی بود. این فیلم‌بردار ۴۰ ساله اهل سنقر کرمانشاه با توجه به ویژگی‌های فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه، به طرح مباحثی پیرامون نورپردازی در سینما پرداخت.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، کارگاه تخصصی هنر و تجربه با حضور تورج اصلانی مدیر فیلم‌برداری باسابقه سینمای ایران که سال قبل با نمایش فیلم جینگو به جرگه فیلم‌سازان کشور پیوست، پیرامون زیبایی‌شناسی و مباحث نورپردازی در سینمای دیجیتال مورد استقبال فیلم‌سازان و هنرمندان حاضر در نهمین جشنواره فرهنگ بومی ژیار قرار گرفت.

در این کارگاه تخصصی که با طرح مباحث پایه پیرامون زیبایی‌شناسی تصویر و کاربرد نورها در ژانرهای مختلف سینما آغاز شد، اصلانی خطاب به حاضرین عنوان کرد که جنس نورپردازی باید در تمام طول فیلم یک دست باشد و در صورت هرگونه تغییری باید منطقی برای انجام این تغییر به مخاطب ارائه شود. نمی‌توان صرفا به دلیل زیبا و یا خاص بودن در یک سکانس خاص، جنس نورپردازی با باقی سکانس‌های فیلم متفاوت باشد.

تورج اصلانی با اشاره به این موضوع که فیلم‌بردار باید با توجه به خواسته کارگردان و نیاز فیلم انواع نورهای های مورد استفاده در فیلم و قاب‌های بسته شده را تعیین کند گفت: «تلاش برای ایجاد و حفظ انسجام بصری اصلی‌ترین عامل برای ارتقاء کیفیت فیلم توسط تک‌تک اعضای گروه فیلم‌سازی به خصوص مدیر فیلم‌برداری یا تصویربردار است. فیلم‌بردار خوب فیلم‌برداری است که نوع کارش در تضاد با فضا و انسجام فیلم قرار نگیرد. هر سکانس زیبای غیرمتعارف هر چقدر هم که زیبا یا خاص باشد در صورت عدم انسجام می تواند جزو ایرادات تصویربردار فیلم به شمار بیاید.»

اصلانی که مباحث مطرح شده در کارگاه را با توجه به فیلم‌های راه یافته به بخش مسابقه جشنواره ژیار، ایرادات و ویژگی‌های موجود در این فیلم ها مطرح می کرد در ادامه بحث خود با اشاره به تفاوت فیلم‌برداری دیجیتال با فیلم‌برداری نگاتیو و تفاوت استفاده از دوربین‌های عکاسی برای فیلم‌بردار و دوربین‌های حرفه‌ای سینمایی مواردی که فیلم‌برداران باید در هنگام ضبط تصویر و اجرای نورپردازی رعایت کنند را با کمک حاضرین در جلسه به صورت عملی به نمایش گذاشت.

در این کارگاه تخصصی بخش عمده ای از مباحث مطرح شده به صورت عملی و با اجرای انواع مختلف نور بر روی یک کاراکتر مورد بحث قرار گرفت و در ادامه حاضرین در جلسه امکان استفاده از تجهیزات موجود برای نورپردازی و تجربه عملی کار با ادوات نورپردازی و اجرای انواع مختلف نور را یافتند.