هنر و تجربه : آنیس واردا یکی از تاثیرگذارترین چهره‌ها بر موج نوی سینمای فرانسه و کارگردان مشهوری که هرگز نخل طلای کن را نبرده است ،در شصت و هشتمین دوره این جشنواره  نخل طلای افتخاری دریافت می‌کند.

 واردا اولین فیلم‌ساز فرانسوی و اولین کارگردان زن است که این جایزه به او اعطاء‌ می‌شود.وودی آلن  سال ۲۰۰۲، کلینت ایستوود سال ۲۰۰۹ و برناردو برتولوچی تنها کسانی هستند که پیش از این جایزه نخل طلای افتخاری جشنواره کن را دریافت کرده‌اند.واردا با اشاره به اینکه با دریافت این جایزه پا جای پای این سه نفر می‌گذارد، با شوخ‌طبعی معروف خود پس از شنیدن خبر گفت: « فیلم‌های من هیچ‌وقت به اندازه آنها پرفروش نبودند.»جایزه نخل طلای افتخاری  جشنواره کن به کارگردان‌های سرشناسی اعطاء می‌شود که کارشان در سطح جهانی تاثیرگذار بوده است، اما هرگز برنده جایزه نخل طلا نشده‌اند.واردا ۸۶ ساله عکاس، نویسنده، بازیگر، کارگردان و هنرمند تجسمی است. او در رشته عکاسی تحصیل کرد و در جشنواره آوینیون زیر نظر ژان ویلار آموزش دید.آنیس واردا برای ارایه نقدها و تفاسیر جدی اجتماعی در فیلم‌هایش شناخته شده است. وی که از والدینی فرانسوی و یونانی در بلژیک  متولد شده در جنگ جهانی راهی فرانسه شد و در همان‌جا به زندگی‌اش ادامه داد. او در فیلم هایش بیشتر بر افراد حاشیه جامعه و یا افراد رانده شده از جامعه توجه کرد. شخصیت‌های زن معمولا در مرکز توجه او قرار گرفته‌اند و به همین دلیل او به عنوان کارگردان موجی نوی جنبش‌های زنان محبوبیت یافت.

اولین فیلم بلند واردا با عنوان «نقطه کوتاه» در سال ۱۹۵۴ اکران شد . او برای این فیلم از سیلویا مونفور و فیلیپ نواره دو تن از اعضای تئاتر ملی مردم فرانسه استفاده کرد. فیلم او را آلن رنه تدوین کرد.او در این فیلم با سبک بسیار شخصی ترکیب بازیگران حرفه‌ای با مردم عادی را به کار گرفت و در شهرهای کوچک فیلمبرداری شد. این فیلم همه شاخصه هایی را که بعدها به عنوان موج نوی فرانسه شناخته شدند را دارا بود.

واردا  در سال ۱۹۶۵ با «خوشبختی» جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره برلین، همین‌طور جایزه لویی دلوک را دریافت کرد. واردا حدود ۵۰ فیلم بلند، کوتاه و مستند در کارنامه دارد.

از دیگر فیلم‌های داستانی او می‌توان به «یکی آواز می‌خواند، یکی نمی‌خواند»(۱۹۷۷) و «بی‌سر‌ و‌ سامان» اشاره کرد. بی‌سر‌ و‌ سامان  در ۱۹۸۵ برنده جایزه شیر طلای جشنواره ونیز شد. “شیرها عاشق عشق می‌ورزند… و دروغ می‌گویند” (۱۹۶۹)، “استاد کنگ فو!” (۱۹۸۸)، و “یکصد و یک شب” (۱۹۹۵) از دیگر ساخته‌های اوست.

واردا پس از مرگ همسرش ژاک دمی  که تا زمان مرگ در سال ۱۹۹۰ حدود ۳۰ سال با او زندگی کرد، سه فیلم به یادش ساخت که «Jacquot de Nantes» یکی از آنها است.او در سال ۲۰۰۰ فیلم «خوشه‌چینان و من» را به تنهایی و با یک دوربین دیجیتال ساخت و در ۲۰۰۶ نمایشگاهی از خودش در بنیاد کارتیه طراحی کرد. واردا در سال ۲۰۰۸ فیلم «ساحل‌های آنیس» را درباره زندگی خودش ساخت که برنده جایزه سزار بهترین مستند شد.

او سال ۲۰۱۰ جایزه کالسکه طلایی بخش دو هفته کارگردانان شصت و سومین جشنواره فیلم کن را دریافت کرد و دسامبر پیش نیز در بیست و هفتمین دوره جوایز فیلم اروپا که از آن به عنوان معادل اروپایی جوایز اسکار یاد می‌شود، جایزه یک عمر دستاورد آکادمی فیلم اروپا را گرفت. برگزارکنندگان جشنواره لوکارنو نیز سال ۲۰۱۴ با جایزه یوزپلنگ افتخاری از واردا تقدیر کردند.

شصت و هشتمین دوره جشنواره کن ۱۳ تا ۲۴ مه (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) برگزار می‌شود. واردا جایزه نخل طلای افتخاری را در مراسم اختتامیه دریافت می‌کند.