هنر و تجربه: آلفونسو کوآرون، کارگردان مکزیکی برنده اسکار به عنوان رئیس هیئت داوران هفتاد و دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز انتخاب شد. او به همراه دیگر اعضای هیئت داوران، برای اعطای جایزه شیر طلایی به بهترین فیلم و همچنین چندین جایزه دیگر، فیلم های این جشنواره را قضاوت می‌کنند.

حضور قبلی کوآرون در جشنواره ونیز به سال ۲۰۱۳ باز می گردد که فیلم «جاذبه» او در بخش غیر رقابتی، فیلم افتتاحیه این جشنواره بود و «فرزندان بشر» هم در سال ۲۰۰۶ در بخش رقابتی ونیز حضور داشت و جایزه بهترین فیلم برداری را برای امانوئل لوبتزکی به ارمغان آورد. این فیلم هچنین تا نامزدی اسکار در بخش بهترین فیلم‌نامه اقتباسی و بهترین تدوین پیش رفت. علاوه بر آن، کوآرون برای فیلم «Y Tu Mamá También» در سال ۲۰۰۱، مشترکاً با برادرش کارلوس کوآرون جایزه بهترین فیلم‌نامه را در ونیز به دست آوردند و «گائل گارسیا برنال» به همراه «دیگو لونا» جایزه یادبود مارچلو ماسترویانی را برای عنون بهترین بازیگران نوظهور از آن خود کردند. از دیگر آثار کوآرون می‌توان به «هری پاتر و زندانی آزکابان» (۲۰۰۴) و «آرزوهای بزرگ» (۱۹۹۸) اشاره کرد. کوآرون و تیم داوری، علاوه بر شیر طلایی بهترین فیلم ، شیر نقره‌ای را به بهترین کارگردان و جایزه Coppa Volpi را به بهترین بازیگر مرد و زن اهدا خواهند کرد.

سال قبل، «آلکساندر دسپلا» آهنگساز فرانسوی ریاست هیئت داوران ونیز را بر عهده داشت؛ سالی که فیلم اسکاری «بردمن»، نمایش جهانی خود را با حضور در بخش رقابتی این جشنواره آغاز کرد.هفتاد و دومین دوره جشنواره ونیز از ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۸ تا ۱۸ شهریور) برگزار می شود.