هنر و تجربه : آثار و دوران کاری اورسن ولز و شوجی ترایاما در بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم توکیو،  مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ترایاما شاعر، فیلم‌ساز و کارگردان تئاتری آوانگارد در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی در ژاپن به حساب می‌آید.جشنواره توکیو حالا قصد دارد تا در سالگرد ۸۰ سالگی او، منتخبی از فیلم‌هایش را هم‌چون «داستان چوپان، مرگ در ییلاق» ساخت ۱۹۷۴ که در دوره بیست و هشتم جشنواره کن در بخش رقابتی حضور داشت را به نمایش دربیاورد. ترایاما سال ۱۹۸۳ در سن ۴۷ سالگی از دنیا رفت.

هم‌چنین  جشنواره توکیو در جشن ۱۰۰ سالگی اورسن ولز، نابغه سینمای هالیوود، با هم‌کاری موزه فیلم مونیخ، برگزیده‌ای از آثار او را از جمله «همشهری کین» را به نمایش در می‌آورد.از جوایز اورسن ولز می‌توان به کسب جایزه بزرگ جشنواره کن در سال ۱۹۵۲ برای «اتللو»، جایزه بهترین بازیگر کن در سال ۱۹۵۹ و جایزه بزرگ دستاورد فنی این جشنواره در سال ۱۹۶۶ اشاره کرد. او هم‌چنین در سال ۱۹۷۰ شیر طلای افتخاری ونیز  و سال ۱۹۷۱ جایزه اسکار افتخاری را دریافت کرد.

بانیان این دو بزرگداشت، مرکز ملی فیلم، انجمن فیلم ژاپن و اتحادیه بین المللی کپی رایت هستند.بیست و هشتمین دوره جشنواره توکیو از از ۲۲ تا ۳۱ اکتبر برگزار می‌شود.

 

منبع: اسکرین دیلی