هنر و تجربه: ایزابلا روسلینی بازیگر مطرح ایتالیایی و فرزند اینگرید برگمان، امسال رئیس هیئت داوری بخش نوعی نگاه جشنواره کن است. کن، همزمان با سالگرد صد سالگی برگمان، بازیگر افسانه‌ای هالیوود برگزار می‌شود و به همین مناسبت بزرگداشتی برای او در این جشنواره گرفته می‌شود. روسلینی در بزرگداشت مادرش، برنامه‌هایی را تدارک دیده که در گفت و گوی زیر به آن اشاره کرده است.

شما در ساخت مستند «اینگرید برگمن به روایت خودش» که آغازگر بخش کلاسیک کن است چقدر نقش داشتید؟

من در مورد مستندهای دیگری که استیگ بیورکمن (خالق مستند اینگرید برگمن) در مورد وودی آلن و اینگمار برگمان ساخته اطلاعات داشتم. سال ۲۰۱۱ وقتی رئیس هیئت داوران جشنواره برلین بودم استیگ را دیدم و به او گفتم چند سال دیگر جشن ۱۰۰ سالگی مادر من است و هنوز آرشیوهای زیادی در مورد او وجود دارد که هیچ کس ندیده و در مرکز آرشیو دانشگاه وسلیان دست نخورده باقی مانده است؛ مواردی همچون ویدیوی پشت صحنه «استرومبولی» و «سفر به ایتالیا» که مادرم خودش آنها را فیلم‌برداری کرده است.

شما خودتان هم برنامه‌ای برای جشن صدسالگی برگمن دارید؟

سال ۱۹۷۹، مادرم زندگی‌نامه‌اش را به قلم خودش نوشت که متأسفانه دیگر منتشر نمی‌شود. در آن کتاب، حس شوخ طبعی و هوش مادرم قابل لمس بود. من همراه با یک بازیگر دیگر، در شهرهای مختلف این کتاب را بازخوانی می‌کنیم و کلیپ‌ها و تصاویر مختلفی را به نمایش می‌گذاریم. این کار را در ماه سپتامبر با جرمی آیرونز در نیویورک و لندن انجام می‌دهم و در ماه اکتبر در پاریس با ژرار دپاردیو. این روند را در رم هم با کریستین دسیکا ادامه می‌دهیم. قبل از این‌ها به عنوان یک مقدمه بر جشن صد سالگی، کتابی تدارک دیده‌ام با عنوان «اینگرید برگمن: زندگی به روایت تصویر» که بیش از ۵۰۰ تصویر آرشیوی را در آن گرد‌آوری کرده‌ام. همچنین در آن نگاهی داشته‌ام به فیلم‌های مادرم در موزه هنرهای مدرن و دیگر سینماتک‌های سراسر دنیا.

چه پروژه‌هایی را به عنوان بازیگر یا کارگردان در دست تولید دارید؟

فعلا مشغول کارهای مربوط به سالگرد صد سالگی مادرم هستم و بعد از آن یک مونولوگ خوانی در اسپانیا و آلمان به روی صحنه خواهم برد. علاوه بر آن مستندی دارم که روز ۱۷ می در تلویزیون آمریکا پخش می‌شود.

زمان دیدن یک فیلم، از چه چیزی لذت می‌برید؟

دو ساعت در یک اتاق تاریک قرار می‌گیرید و این فرصت را دارید تا به جایی جدید بروید یا چیزی کاملاً جدید را یاد بگیرید. من به سبک‌های جدید روایی و داستاگویی علاقه مند و مشتاق دیدن آنها هستم. قصه گویی‌هایی که قوانین را می‌شکند و یک استایل جدید می‌سازند.

انتظارتان از جشنواره کن امسال چیست؟

کن و دیگر جشنواره‌ها به طور کل، بهترین جاها برای دیدن فیلم هستند. می‌خواهم بدون هیچ نگرانی‌ای حواسم را کاملاً معطوف به دیدن فیلم‌ها بکنم. در ایام جشنواره در هتل اقامت می‌کنم و کار خانه و اخبار دیگر حواسم را پرت نمی‌کند. منتظر کشف استعدادهای جدید و دیدن فیلم‌هایی هستم که جای دیگری نمی‌توانم آنها را ببینم.

 

منبع: ورایتی