هنر و تجربه: مارکو بلوچیو، کارگردان قدیمی ایتالیایی در شصت و هشتمین دوره جشنواره لوکارنو به پاس یک عمر فعالیت هنری مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

اولین فیلم بلوچیو «مشت‌ها در جیب» سال ۱۹۶۵ در جشنواره لوکارنو به نمایش درآمد و جایزه بادبان نقره‌ای را هم گرفت و امسال هم نسخه بازسازی شده این فیلم دوباره در لوکارنو به نمایش درمی‌آید. بلوچیو همچنین مسترکلاسی را در این جشنواره برگزار خواهد کرد. گذشته از اینها، بلوچیوی ۷۵ ساله دو بار در سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ بر صندلی ریاست این جشنواره نشسته بود.در حاشیه جشنواره کن امسال همچنین اعلام شده است او فیلم بعدی‌اش با نام «رویاهای زیبا» را با بازی برنیس بژو جلوی دوربین خواهد برد.از جایزه‌های قبلی بلوچیو می‌توان از جایزه منتقدان فیپرشی و جایزه ویژه هیئت ژوری جشنواره برلین، جایزه کلیساهای جهانی جشنواره کن و جایزه بهترین کارگردانی جشنواره شیکاگو نام برد.

از برگزیدگان قبلی جایزه یوزپلنگ طلایی افتخاری لوکارنو می‌توان به ژان لوک گدار، کن لوچ، سیدنی پولاک، ویلیام فریدکین، ژیا ژانگ که، آلن تنر، ورنر هرزوگ و در سال قبل هم آنیس واردا اشاره کرد.شصت و هشتمین جشنواره لوکارنو بین ۵ تا ۱۵ آگوست (۱۰ تا ۲۲ مرداد) در سوییس برگزار می‌شود.